Zelenskiy: Ukrayna tahılı görüşmelerinde ilerleme kaydedildi

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy, Rusya’nın abluka altında tuttuğu limanlardan tahılın çıkarılması için İstanbul’da dün yapılan dörtlü görüşmeyle ilgili açıklama yaptı. Zelenskiy, Türkiye, Rusya, Ukrayna’dan askeri heyetlerle Birleşmiş Milletler’in (BM) diplomatik heyeti ortasında yapılan görüşmenin verimli geçtiği istikametinde bilgi verildiğini aktardı.

BBC’nin haberine nazaran, Zelenskiy dün gece yayınladığı iletide, kelam konusu görüşmeye ait “Ukrayna heyeti bana ilerleme kaydedildiğini bildirdi. BM Genel Sekreteri ile önümüzdeki günlerde detaylar üzerinde görüşeceğiz” dedi. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de İstanbul’da yapılan dörtlü görüşmeyle ilgili “İleriye yanlışsız atılan kritik bir adım” yorumunda bulundu.

Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar, görüşmede tahıl gemileri için inançlı yol sağlanması konusunda taraflar ortasında mutabakata varıldığını belirterek “Önümüzdeki hafta Ukrayna ve Rus heyetleri yine Türkiye’de toplanacak” açıklaması yapmıştı.

TUNA IRMAĞI YENİ GÜZERGAH OLABİLİR

Habere nazaran, Rusya’nın akınları öncesi yaklaşık 8 milyon ton ziraî eser ihraç eden Ukrayna geçen ay sadece 2,5 milyon ton ihraç etti. Savaş müddetince tahılın bir kısmını karayolu ve demiryoluyla gönderen Ukrayna’nın Odessa limanında bekleyen milyonlarca eseri Tuna Irmağı üzerinden yeni bir deniz yoluyla ihraç etmesi planlanıyor. (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.