Yapay Zeka Türkiye’deki İlleri Yeniden İsimlendirdi, Goygoyculara Gün Doğdu!

‘Ha geldi ha geliyor, bize düşman olacak mı’ derken kendimizi yapay zeka devriminin tam göbeğinde bulduk! İş dünyasından goygoya kadar geniş bir yelpazede yoldaşımız olmaya başlayan yapay zeka bu kez de Türkiye’deki illeri yeniden isimlendirdi. Ortaya ise ‘Modern’ ve ‘Hamsipol’ gibi isimler çıktı. Oralar nereler mi? Buyurun birlikte bakalım!

“Haritaları Seviyorum” adlı Twitter hesabı yapay zeka tarafından yeniden adlandırılan illerden oluşan Türkiye haritasını paylaştı.

Haritaya hızlıca bir göz gezdirdiğimizde ise insan ilk olarak İstanbul ve başkent Ankara’nın yeni isimlerini arıyor. Yapay zeka güzeller güzeli İstanbul’a ‘İstarmoni’ ismini layık görerek biraz hayal kırıklığı yaratsa da başkentimizin adı cumhuriyetin kentine yakışır biçimde Atatürk olmuş. ❤

Gelin haritayı kabaca iki kısma ayırarak incelemeye devam edelim.

Malatya’nın ‘Kayısı’ olmasına ne kadar şaşırmadıysak Kars’ın ‘Karpaşa’ olmasını da o kadar karizmatik bulduk. Yalnız inkar edilemez bir biçimde dünyanın en karizmatik şehir adlarından olan Batman’ın Diyarbakır’ın bir ilçesi olan ‘Silvan’ adını almasına biraz kalbimiz kırıldı. ‘Hamsipol’ ve ‘Rizeville’ ise Doğu Karadeniz’den bize usulca el sallıyorlar.

Haritanın diğer yarısına göz attığımızda ise “Atatürk” adını almış Ankara ve hemen altında yapay zekanın “Türkistan” adını vermeyi uygun gördüğü Konya ile karşılaşıyoruz.

Eskişehir’e yakıştırılan ‘Modern’ adına kent sakinleri de muhtemelen pek bi’ mutlu olmuşlardır. Çorum ise ‘Amasya Civarı’ olarak adlandırılmakla kalmış. Yapay zeka, Çorumluları karşına aldın koçum. Ege bölgesinde ise Çanakkale ve Aydın gibi illerin antik adlarını aldıklarını görüyoruz.

Yapay zekanın şehirlere layık gördüğü yeni isimler sonra goygoycular da sahaya inmekte gecikmediler tabi.

Cidden Şırnak neden İbrahim Tatlıses?

Adanalıları karşına almaya değer miydi yapay zeka, tekrar bi’ düşün istersen.

İsmi İbrahim Tatlıses olan şehir varken bence şükretmek lazım.

Hakikaten Sivas nasıl Şehriye oldu ya?

Ankaralılar koşun şehrin yeni ismi elden gidiyor.

Aslında Atışalanı olmuş ama yeni isim pek memnun edememiş gibi.

Azura ve Kastabala ile birlikte Westeros’a transfer edebiliriz.

Peki sizin şehrinizin adı ne olmuş sevgili yapay zeka ve haritaseverler? Buyurun yorumlara!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir