Uzmanından ‘göz içinde ışık çakması’ uyarısı

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mahmoud Babaei, göz içinde ışık çakması konusunda bilgiler verdi. Op. Dr. Babaei, genelde beğenilen ışık çakmasının kısa müddetli olarak tekrarlandığını belirterek, “Görme alanında tek yahut çok ışık noktaları yahut çakmaları, çakmak yakar üzere ışıklardan şikayet eden hastalara derhal damlalı göz muayenesi yapılmalıdır. Parlak çizgiler formunda yıldırım üzere görülebilir biçimleri vardır ve kişi görme alanında bu ışıkları hissedebilir. Karanlık ortamlarda ve aydınlık ortamlarda daha çok görülebilir. Ani ve ağır baş, göz hareketlerinde yıldırım çakmaları görülebilir. Göz ve başa gelen darbeler, çarpmalar, kazalar bu olaya sebep olabilir” diye konuştu.

“KARANLIKTA OTOMOBİL VE CEP TELEFONU KULLANMADA RİSK ARTIYOR”

Beğenilen ışık çakmasının altında birden çok nedenin bulunduğunu tabir eden Op. Dr. Babaei, kelamlarına şöyle devam etti: “En başta yaşın ilerlemesi ve birçok faktörün tesiriyle retina katmanı gerginleşir. Bunu yapan vitrenin içindeki ince ipler kalınlaşarak birbirine yapışır ve retinanın çekmesiyle beğenilen flaş çakması olarak bilinen durum meydana gelir. Bedene gelen rastgele bir zorlama durumunda, ağır sporla uğraşanlarda, uzun mühlet gözü yoran çalışmalarda ve karanlıkta otomobil ve cep telefonu kullananlarda daha sık görülür. Bilhassa uzun müddet cep telefonu üzere ışıklı ekranlarla uğraşanlar, beden kuvvetlendirici yahut cinsel gücü arttırıcı ilaçlar kullananlarda ışık çakmaları oluşabilir. Kısaca retina baskı altına girerse ışık çakmaları ortaya çıkar. Örneğin ağır ıstırap ve gerilim çeken insanlarda. Bu türlü bir durumda derhal göz tabibine başvurulup damlalı muayene yaptırılmalıdır. Migrenli şahıslarda bu dolaşan ışıkları hissederler çünkü beyne giden damarlara spazm olunca değişik biçimlerde noktalar yahut çizgiler görme alanında hissederler ve genelde baş ağrısı ile bir arada olurlar buna göz migreni de denir. Tek ve iki beğenilen de tıpkı anda olabilirler.

“BU DURUMLARDA KESİNLİKLE TABİBE BAŞVURUN”

Op. Dr. Babaei, derhal göz hekimine başvurulması gereken durumları şu biçimde sıraladı: “Uçuşmalarla birlikte görme azalması ve bulanık görme, sisli bulutu ve gözün önünde bir perdeden bahsedenler çok acil başvurmalıdır. Uçuşma ve ışık çakmaları birlikte olunca, birinci sefer ve ani bir sinek yahut her nevi uçuşma hissedenler, eski uçuşmalar tekrar başlamış yahut daha büyümüş, uçuşmalar ve gölgeli görme hissedenler, apansız flaş ve ışık görmüş hatta ani görme kaybı olanlar kesinlikle tabibe başvurmalıdır.

– Muayene kapsamında evvel hekim tarafından görme sertliği ve muayenesi her iki beğenilen yapılır. Göz tansiyonu ölçülür. Sonra bu olayları kıymetlendirmek için retina ve vitreus kısmı incelemek gerekiyor ve bunun için damlalı muayene yapılır. Bireye 2 sefer göz bebeğini büyüten dalma damlatılır. Belirli bir mühlet bekletilir ve OCT testi (ultrason-tomografi) ile göz içi katmanı imajları renkle şekillendirilir ve damarların durumu tespit edilebilir. Test sonuçları uzman hekim tarafından kıymetlendirilir ve tam bir göz muayenesi ile bir bozukluk olmadığını tespit eder ve sonucuna nazaran tavsiye ve önlemleri söyler. Ama kişi bu damlalı muayenesinde birkaç saat 6-12 saat yakını bulanık görecek ve yakın çalışması (sınav ödev gibi) olmamalı ve o gün otomobil kullanmamalı. Tedavi için kesinlikle göz doktoruna başvurulması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.