Uzmanı açıkladı: Yumurtalık kanserinde erken teşhis hayat kurtarıyor

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sıhhat Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde ‘Yumurtalık Kanseri Farkındalık Toplantısı‘ gerçekleştirildi. Toplantıda jinekolojik onkoloji uzmanları Prof. Dr. Müge Harma ve Dr. Öğretim Üyesi Anıl Turhan Çakır yumurtalık kanseriyle ilgili iştirakçilere bilgiler aktardı.

Yumurtalık kanseri belirtilerinin her hastalıkta olan belirtiler olduğunu söz eden Prof. Dr. Müge Harma, “Bugün yaptığımız toplantı şikayetlerin farkına varmak. Her hastalıkta olan belirtileri var. Sık idrara çıkma bir çok nedenle olabilir. Enfeksiyonlar en sık başta olmak üzere. Ancak bir bayan ilerleyen yaşlarında bilhassa 60 yaş civarında sık idrara çıkıyorsa, ağrı şikayeti varsa, şişkinlik hissediyorsa bilhassa sindirim sistemiyle alakalı şikayetleri oluyorsa yemeklerden sonra hazımsızlık çekiyorsa, kabızlık yahut ishal üzere bağırsak alışkanlıklarında düzensizlikler başladıysa bunlar bize bir işaret olabilir” diye konuştu.

TEŞHİS, KUŞKUYLA BAŞLIYOR

ZBEÜ Dr. Öğretim Üyesi Anıl Turhan Çakır da yumurtalık kanserinin en ölümcül jinekolojik kanser olduğunu söz etti. Erken teşhisin değerine dikkat çeken Çakır, şöyle dedi:

Kanseri bayanlarda en sık görülen dokuzuncu kanser dünyada. Türkiye’de ise 7. sıklıkta görülen kanser. Ama ehemmiyeti şu. En ölümcül jinekolojik kanser. Daha çok menopoz sonrası periyotta görüyoruz. Lakin daha genç yaşlarda da görebiliriz. Gördüğümüz yaş periyoduna nazaran tipi de değişiyor. Tedavisi de buna nazaran değişiklik göstermektedir. Bir hastaya kanser tanısı koyduğunuz vakit bu hastaların beş yıl sonra yüzde 47’si hayatta oluyor. Bu ortalaması. Lakin buna erken evrede teşhis koyarsak ve tedavisini düzgün yaparsak beş yıl yaşama talihi yüzde 92’ye çıkıyor. 47’den 92’ye. İşte bu yüzden bu toplantı kıymetli. Farkında olmak bu yüzden kıymetli.

– Erken evrede yakalayıp hakikat tedavi ettiğiniz vakit oranlarımızı yükseltebiliyoruz. Yumurtalık kanseri risk faktöründe ortalama yaş 63. Bir çok hastalıkta ve kanserde olduğu üzere obezite. Gebelik geçirmeme. Yani gebelik geçirmek ve emzirmek riski azaltıyor. Ailede yumurtalık ve göğüs kanseri hikayesi. Berbat alışkanlıklar. Yumurtalık kanserinin belirtileri sık idrara çıkmak. Karında artan şişkinlik. Karın ve kasık ağrısı. Çabuk doyma hissi. Kabızlık. Şişkinlik. Bulantı ve kusma. Bu saydıklarımın hepsi her hastada her hastalıkta olabilecek bizi şüphelendirmeyen bulgular. İşte burada uyanık olmak gerekiyor. Yumurtalık kanserinden şüphelenmek gerekiyor.

Toplantıda ayrıyeten bir bayanda hayat uzunluğu yumurtalık kanseri gelişme riskinin 70’de 1 olduğu söz edildi. Bayanların bilhassa menopozdan sonra üreme organlarından kaynaklanan kanserlerin erken tanısı için yıllık bayan doğum hekimlerince muayene edilmesi gerektiği belirtildi. Yumurtalık kanserinin ameliyatla tedavisinin özel uzmanlık gerektirdiği, jinekoloji onkolojinin hastanın ömrünü uzatan tedavileri gerçekleştirdiği tabir edildi. Ayrıyeten ZBEÜ Sıhhat Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde bu çeşit ameliyatların jinekoloji onkoloji cerrahisince muvaffakiyet ile yürütüldüğü ve sıcak kemoterapi üzere çağdaş ve yeni tedavilerin de muvaffakiyet ile uygulandığı kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.