Ünlü Sanat Eserlerindeki Gizli Değişiklikler: Sanatçıların İzleri Olan Pentimenti Nedir?

Bir pentimento (çoğul “pentimenti’ dir), bir sanat eserinde, sanatçının orijinal vuruşlarından geride kalan izler ve belirginleşen değişikliklerdir. Bu izlere hata demek pek doğru değildir. Sanatçılar uzun süre bir resimde yaptıkları değişiklikleri örtmeye özen gösterdiler ve bunlar yalnızca röntgenlerle görülebiliyordu. Günümüzde, bir resmin altında ne olduğunu keşfetmek ve boya katmanlarına bakmak için  farklı teknikler kullanılır. Ancak, bazen boya katmanlarının altını görmek için röntgen çekmenize gerek olmadığını biliyor muydunuz?

Kaynak: https://principlearttalk.com/2015/05/…

Bu ilginç ve detay dolu tabloda aslında resmin sol alt köşesindeki bir ayrıntıya; köpeğe daha yakından bakmak istiyoruz.

‘The Archdukes Albert and Isabella Visiting the Collection of Pierre Roose ‘ (1621–23) – II. Hieronymus Francken ve Yaşlı Jan Brueghel [Walters Sanat Müzesi Koleksiyonu]

Yakından baktığımız zaman köpeğin yüzü biraz bulanık. Biraz daha dikkatli baktığınızda ise aslında iki yüzü olduğunu görebilirsiniz: biri ileriye ve diğeri sağa bakıyor.

Sanatçıların burada yaptıkları, köpeğin nereye baktığını değiştirmek için orijinal tablonun üzeri boyanmış. Zamanla, resmin üst katmanları aşındıkça, tablonun alt katmanları görünür hale gelmiş ve bir pentimento bırakmış. Sanatçının sürecini ortaya çıkarmaya çalışırken bunlar sanat tarihçileri için çok faydalı olabilir. Resmin genel kompozisyonunu göz önünde bulundurursanız, köpeğin baktığı yönü değiştirmek, gözümüzü merkezi figürlere yönlendiren bir yapı oluşturur.

Pentimenti, Pablo Picasso’nun 1903-04 yılları arasında yaptığı Eski Gitarist gibi en ünlü sanatçıların eserlerinde de yer alıyor.

Gitaristin başının üstüne yakından bakarsanız, bir kadının yüzünün gölgeli hatlarını görebilirsiniz. Röntgenler Picasso’nun eski bir tuvalini tekrar kullandığını ve orijinal eserin üzerine yeni bir tablo boyadığını gösteriyor.

Pentimenti, sanat tarihçileri tarafından kimlik doğrulama sürecinde de kullanılabilir. Örneğin Leonardo da Vinci’ye ait olduğu iddia edilen Salvator Mundi tablosunun doğrulamasında da yardımcı olmuştur.

2005’te sanat restoratörü Dianne Modestini, restorasyon sırasında Mesih’in başparmak pozisyonundaki değişiklikleri gösteren pentimenti buldu. Pentimenti’nin varlığı, sanatçıların genellikle orjinal bir tablo yaratırken değişiklikler yapacağı ancak mevcut bir eseri kopyalarken yapmayacağı için, tablonun orjinal olduğuna işaret etti.

Öyleyse, bir dahaki sefer müzeye gittiğinizde, tablolardaki pentimenti’ye dikkat edin ve sanatçının tablosunun kompozisyonunu neden değiştirmek istediğini çözmeye çalışın. Böylece sanattan daha çok zevk alacağınıza eminiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir