Türkiye ve Rusya’dan doğalgaz kararı: Kısmen rubleyle ödeme yapılacak

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin‘in, Soçi kentinde gerçekleştirdikleri görüşmenin akabinde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Görüşmelerden değerli sonuçlar elde edildiğini lisana getiren Novak, “Ticaret, iktisat ve neredeyse tüm dallarda münasebetlerimizin gelişimini yeni bir seviyeye taşıyan müzakereler çerçevesinde bugün çok kıymetli kararlar alındı” dedi.

Türk ve Rus başkanların iki ülke ortasındaki ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarma konusunda verdikleri talimatı anımsatan Novak, kelam konusu hacmi artırmak için gerekli prosedürleri kolaylaştırmak ismine gerekli adımların atıldığını söyledi.

Novak, Rusya ile Türkiye ortasında bilhassa ulaştırma, sanayi, tarım, turizm ve bilgi teknolojileri alanında iş birliğinin gelişeceğine işaret etti.

Rusya ile Türkiye ortasındaki doğalgaz ticaretiyle ilgili de kıymetli bir adım atılmasının kararlaştırıldığını belirten Novak, şunları kaydetti:

  • Türkiye’ye epeyce değerli bir hacimde, yılda 26 milyar metreküp seviyesinde sevk edilen doğalgaz konusu ele alındı. Başkanlar, görüşmeler sırasında doğal gaz teslimatlarında kısmen ruble cinsinden ödemeye başlanacağı konusunda anlaştı. Kademeli halde ulusal para ünitelerine geçmekten bahsediyoruz ve birinci etapta kimi tedarikler Rus rublesiyle ödenecek.

Novak, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin de iki başkan ortasındaki görüşmede ele alındığını, projenin 2023’te faaliyete geçeceğini söz etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.