Türkiye, 2015’te ölen Kürt müellif Mehmet Sıraç Alim’in İsveç’ten iadesini istedi

Türkiye, 2015 yılında vefat eden müellif Mehmet Sıraç Alim’in de ortalarında olduğu 33 kişinin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik onayına karşılık iadesini istedi. Buna nazaran hükümet, İsveç ve Finlandiya makamlarına, “YPG’ye sağladığınız açık mali takviye kesilsin”, “FETÖ firarisi olup arama kararı olan isimlerin ülkelerde yürüttükleri dezenformasyon faaliyetleri durdurulsun”, “Zübeyir Aydar parlamentoda konuşturulmasın”, “STK imajı altındaki örgütlerin Türkiye’ye karşı yürüttüğü faaliyet ve fon toplama teşebbüslerini önleyin” formunda taleplerde bulundu.

Listede yer alan isimler ortasında Türkiye’de haklarında açılmış davalar bulunan ve yakalama kararları çıkarılmış isimler de yer alıyor. Bu isimler ortasında 7 yıl evvel vefat eden Kürt muharrir Mehmet Sıraç Alım, Aysel Alhan, Aziz Turan, muharrir ve yayıncı Ragıp Zarakolu, Halef Tek, Harun Tokak, Bülent Keneş, Yılmaz Ayten ve Levent Kenez yer alıyor.

‘İSVEÇTE ‘ABSÜRT’ VE ‘SAÇMALIK’ OLARAK YORUMLANDI’

Mehmet Sıraç Bilgin’in oğlu Rehber Alım, 7 yıl evvel vefat eden babasının neden listede olduğunu anlamaya çalıştıklarını söyledi. İsveç medyasının da ‘şaşkın’ olduğunu söz eden Alım, şunları söyledi: “İsveç medyası çok ilgi gösterdi bu bahse. Bunun nedeni nedir diye herkes anlamaya çalışıyor. Nasıl olur da ölmüş biri iade listesine konur diye. Bir ruhsal savaş olduğu belirli. Hedefleri nedir, hangi neticeyi elde etmek istiyorlar? İsveç medyası, ‘saçmalık’, ‘absürt’ diye yorumluyor. Medya birinci olarak ‘Acaba yanlış bir hesaplama mı?’ sorusu üzerinde durdu. Fakat biz vefatını bildirdiğimizi belirttiğimizde başları daha çok karıştı. Bahsettikleri kişinin aslında 7 yıldır hiçbir aktivitesi yok. Mezarda bile bu devleti kızdıracak kadar tesiri var. Devletin kini hâlâ devam ediyor.”

‘HÜKÜMET KARAR DEĞİŞTİRME HAKKINA SAHİP DEĞİL’

Türkiye, 2020’de İsveç’ten ortalarında muharrir ve yayıncı Ragıp Zarakolu’nun da olduğu birçok ismin iadesini istedi. Lakin İsveç Yüksek Mahkemesi bu talebi reddetti ve hükümet mahkemenin verdiği kararı onadı. Türkiye bu sefer 33 kişilik bir iade listesi daha hazırladı. Bu listede yeniden Ragıp Zarakolu yer aldı. Türkiye’nin iade talebini pahalandıran Zarakolu, şunları söyledi: “Absürt bir durum. Zira hukuken sonuca bağlanmış bir durum. İsveç Yüksek Mahkemesi, birkaç yıl evvel bu isteğini reddetti. Bunu karara bağladı. Hükümet tarafından da onaylandı. Hükümet karar değiştirme hakkına sahip değil. Bu Türkiye’de mümkün. Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Demirtaş ve Osman Kavala kararları yok sayıldı. Herhalde bunun İsveç’te de mümkün olduğunu sanıyorlar ve pazarlık konusu yapıyorlar. Saçma bir talep. Aslında İsveç’in NATO üyeliği konusunda birtakım isteklerinin yerine getirilmesini sağlamak için yaptılar. En kıymetlisi İsveç’in Türkiye’ye uyguladığı silah ambargosunun kaldırılması. İade, temeli olmayan bir lisanlandırma ve bir mantığa dayanmıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.