TÜBİTAK, uçaktan süratli yerli ‘Hyperloop’ ulaşım sisteminin geliştirilmesi için çalışıyor

TÜBİTAK Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü (RUTE), “hyperloop” teknolojisi alanında üniversite öğrencilerinin çalışmalarının teşvik edilmesi emeliyle TEKNOFEST kapsamında bu yıl birinci kere “Hyperloop Geliştirme Yarışması”nı düzenliyor. 

Gelişen teknoloji ve beklentilerle değişen ulaşım algısıyla birinci kere 2012’de lisana getirilen ve 2013’te “Hyperloop Alpha” olarak yayımlanan Hyperloop teknolojisi, “beşinci kuşak ulaşım modu” olarak anılıyor.

Yeni jenerasyon ulaşım teknolojisi adayı Hyperloop, dünyada çoğunluğu start-up olan sayılı firma tarafından çalışılıyor. Bu alanda Türkiye’nin de etkin rol alabilmesi, karar veren, yönlendiren pozisyonunda olabilmesi için çalışmaların geç kalınmadan başlaması gerektiği bedellendiriliyor.

Türkiye’nin raylı ulaşım alanında birinci ve tek AR-GE enstitüsü olan TÜBİTAK RUTE, geleceğin ulaşım teknolojisi konseptlerinin ülkede çalışılması ve bu alanlarda farkındalığın artırılmasına yönelik faaliyetler yürütüyor.

Hyperloop teknolojisinin Türkiye’de çalışılmaya başlanmasıyla bu alanda üniversite öğrencilerinin çalışmalarının teşvik edilmesi emeliyle TÜBİTAK RUTE’nin öncülüğünde, TCDD’nin ve öbür paydaşların dayanaklarıyla TEKNOFEST kapsamında bu yıl birinci kez “Hyperloop Geliştirme Yarışması” düzenleniyor.

16 KADRONUN YARIŞ SÜRECİ DEVAM EDİYOR

Söz konusu yarışa, 55 üniversiteden öğrencilerin kurduğu 57 ekip başvurdu. Kadrolara çevrim içi teknik eğitimler verildi. Müsabaka sürecinde öğrenciler öncelikle gelişme raporlarını teslim etti.

Raporlarını teslim eden 26 ekibin kıymetlendirme süreci 24 Mayıs’ta tamamlandı ve sonuçlar ilan edildi. Yarışmacı gruplara temmuz ayında batarya idare sistemleri eğitimi verilerek soruları cevaplandı. Teknik tasarım raporu ise 16 grup tarafından teslim edildi. Teknik tasarım raporunu veren tüm kadrolar müsabakaya devam etme hakkı kazandı. Müsabakaya devam eden 16 gruba dayanak için 25 biner lira bütçe aktarıldı.

16 gruptan yaklaşık 250 yarışmacının yer aldığı müsabakanın final etabı, TÜBİTAK RUTE Gebze yerleşkesinde sürüyor.

Takımların gelişme raporu, teknik tasarım raporu, yarış öncesi denetim listesi, uzaktan denetim ve kapsül hareketi başlıklarından aldıkları puanlar pahalandırılacak.

Dört başlıkta 300 puan üzerinden en yüksek puanı alan birinci 3 grup performans mükafatı almaya hak kazanacak. Performans mükafatı almaya hak kazanan kadrolardan birinci kadroya 50 bin lira, ikinci ekibe 40 bin lira ve üçüncü kadroya 30 bin lira ödül verilecek.

Test tünelini güvenlik prosedürlerine uygun olarak tamamlayan ve tünel içinde saatte 120 kilometre suratı geçen en uygun grubun, ilgili alanda düzenlenecek memleketler arası bir yarışa katılmaya hak kazanması durumunda yol masrafları karşılanacak.

YARIŞMA İÇİN TÜNEL YAPILDI

Yarışma altyapısı için TÜBİTAK RUTE Gebze yerleşkesinde TCDD’nin dayanaklarıyla tünel projelendirme çalışmalarına ilişkin inşaat faaliyetleri tamamlandı.

Boru içi kurulumlar, haberleşme ve ölçüm sistemlerinin deneme çalışmaları ile grupların manyetik levitasyon ile hareketlerine imkan verecek altyapıların heyetimi da yarış için hazır hale getirildi.

Hyperloop Geliştirme Yarışı’nın finalistleri mükafatlarını 30 Ağustos-4 Eylül tarihlerinde Samsun’da düzenlenecek TEKNOFEST’te alacak. Dereceye giren gruplar, geliştirdikleri hyperloop teknolojilerini stantlarında sergileme imkanı da bulacak.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.