Trump’ın Adalet Bakanı Barr: Gerçeklikle bağını kaybetmişti

ABD Temsilciler Meclisi’nin, eski Lider Donald Trump yanlılarının yaptığı 6 Ocak Kongre baskınını soruşturan kurulda kamuya açık oturumlardan ikincisi yapıldı.

Oturumda tabirleri yayınlanan Trump’ın danışmanları eski Başkan’a seçimde usulsüzlük savlarının legal olmadığını söylediklerini anlattı.

VOA’nın haberine nazaran 7 Demokrat üye ve 2 Cumhuriyetçi üyeden oluşan 6 Ocak Komitesi lideri Bennie Thompson, “Trump Amerikan halkının itimadına ihanet etmiş ve halk onu seçimde verdiği oylarla iktidardan göndermiş olmasına karşın misyonda kalmaya çalışmıştır” sözleriyle oturumu açtı.

Bennie Thompson, “Bugün Donald Trump’ın seçimi nasıl kaybettiğinin ve seçimi kaybettiğini bildiğinin ve seçimi kaybetmesinin sonucu olarak demokrasimize saldırmaya karar vermesinin kıssasını anlatacağız” dedi.

‘GIULIANI İÇKİLİYDİ’

Oturumda Donald Trump’ın eski danışmanlarından Jason Miller’ın evvelce kayda alınmış tabirinden kimi kısımlar dinletildi. Jason Miller, avukatı Rudy Giuliani’nin Trump’la seçim gecesi görüştüğünde seçimin kendilerinden çalındığını sav ederek, başkanlık seçimini kendisinin kazandığını ilan etmesi gerektiğini söylediğini anlattı. Miller, sözünde Rudy Giuliani’nin o gece alkollü olduğunu düşündüğünü de belirtti.

Oturumda Donald Trump’ın 4 Kasım 2020’de yaptığı bir konuşmadan, “Bu seçimi kazanmaya hazırlanıyorduk ve doğrusunu söylemek gerekirse bu seçimi kazandık” dediği kısım yayınlandı.

Trump devrinin Adalet Bakanı William Barr’ın daha evvel kapalı kapılar arkasında kaydedilmiş tabirinden bir kısım ikinci oturumda da yayınlandı.

William Barr, kurula Trump’ın seçim gecesi daha muhtemel bir delili ya da bulguyu inceleme fırsatı bile olmadan çabucak kapsamlı bir usulsüzlük olduğu tezini ortaya attığını söyledi.

Usulsüzlük tezleri için “saçmalık ve delice şeyler” diyen Eski Adalet Bakanı Barr, Trump için “Bunlara inanıyorsa gerçeklikle bağını kaybetmiş demektir. Bunun bir modülü olmak istemedim“ sözlerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.