TikTok’un yeni akımı otomobil hırsızlığını artırdı

Popüler toplumsal medya platformu TikTok’ta ortaya çıkan yeni bir akım ABD’de otomobil hırsızlıklarını artırdı.

Kısa görüntü platformu TikTok’ta ortaya çıkan yeni bir akım, otomobil hırsızlığını artırdı.

TikTok ve YouTube’da yayınlanan viral “Kia Challenge” görüntüleri, sadece bir USB şarj kablosu kullanarak bir otomobilin nasıl çalınacağını anlatırken, görüntülerin popülerleşmesinin akabinde ABD’de otomobil hırsızlıklarında artış görüldüğü bildirildi.

Milyonlarca takipçisi bulunan TikTok hesabı 414HypeHouse dahil birçok kullanıcı tarafından paylaşılan görüntüler, Kia ve Hyundai marka araçları maksat alıyor. Görüntülerde, USB kablosu kullanarak araçlar çalıştırılıyor.  Bazı görüntülerde “Kia Boys” olarak isimlendirilen hırsızlar, çalıntı otomobillerde dolaşıyor hatta onları çarpıyor.

HIRSIZLIKLAR YÜZDE 2500 ARTTI

ABD’nin Wisconsin eyaletinde görüntüler tanınan olduğu günden bu yana, Hyundai ve Kia modellerinin çalınmasının otomobil hırsızlıklarının yüzde 66’sını oluşturduğu açıklanırken, sayıların geçen yıla oranla yüzde 2500 oranında arttığı açıklandı.

Florida’daki polis departmanı da toplumsal medya paylaşımlarının akabinde otomobil hırsızlığı konusunda “olağandışı bir eğilim gördüğünü” söyledi.

ABD’nin Texas, Cincinnati ve Ohio eyaletlerinde de Kia ve Hyundai model araçlara yönelik hırsızlıkların arttığı belirtildi.

USA TODAY’e gönderilen açıklamalarda hem Kia hem de Hyundai, hırsızlıkların farkında olduklarını ve tüm araçlarının Federal Motorlu Araç Güvenlik Standartlarını karşıladığını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.