Süper Lig’de Puan ve Averajlar Eşitlenirse Kim Şampiyon Olur? Galatasaray mı, Fenerbahçe mi?

Süper Lig’in bitimine iki hafta kala Galatasaray, ezeli rakibi Fenerbahçe’nin 5 puan önünde yer alıyor. Uzun süredir liderliği elinde bulunduran sarı-kırmızılılar, Ankaragücü maçından galibiyetle ayrılırsa şampiyonluğa ulaşacak. Olası mağlubiyette ise şampiyon, 11 Haziran’da Galatasaray’ın Fenerbahçe’yi konuk edeceği maçta belli olacak. Peki, iki takımın puan, genel ve ikili averajı eşitlenirse ligde şampiyon nasıl belirlenir? Gelin hep birlikte bakalım.

Şampiyonluk yarışında son durum

35. hafta maçlarının ardından ligdeki puan durumuna baktığımızda Galatasaray, topladığı 79 puanla ligin zirvesinde yer alırken en yakın takipçisi Fenerbahçe, 74 puanla şampiyonluk umutlarını sürdürüyor. Eğer Galatasaray kalan iki maçından bir galibiyet çıkarırsa şampiyonluğunu direkt olarak ilan edecek. Fenerbahçe’nin şampiyonluğu içinse Galatasaray’ın kalan maçlarını kaybetmesi gerekiyor.

İkili averajda Galatasaray avantajlı

Ligin ilk yarısında Fenerbahçe’nin Galatasaray’ı konuk ettiği maçı, sarı-kırmızılılar 3-0’lık skorla kazanmıştı. Şampiyonluk son haftaya kalırsa Fenerbahçe’nin ikili averajı eşitleyebilmesi için rakibini aynı skorla mağlup etmek zorunda. Galatasaray, son iki haftaya 47 averajla girerken Fenerbahçe’nin averajı 43. Peki, iki takımın genel ve ikili averaj da eşitlenirse hangi istatistiklere bakılır?

TFF mevzuatına göre şampiyonun belirlenmesi

TFF, mevzuatında yer alan maddelere göre puan sisteminin uygulanışı ve averaj eşitliğinde geçerli olacak maddeler şu şekilde:

 • 1- Takımların belirlenmiş bir fikstür gereğince birbirleriyle karşılaşarak kazandıkları puan durumlarına göre derecelendirilmelerine “Puan Usulü Sistemi” ismi verilir. Buna göre, yapılan müsabakalarda kazanan takıma 3 (üç), berabere kalan takımlara 1 (bir) puan verilir ve kaybeden takıma ise puan verilmez.

 • 2- “Müsabaka Statüleri”nde ve her sezon öncesinde yayımlanan “Amatör Futbol Liglerinde Uygulanacak Esaslar”da aksi belirtilmediği sürece aşağıdaki sistem uygulanır:

 • Puan usulü ile yapılan müsabakalar sonunda en fazla puan kazanan takım birinci, ondan sonra gelen ikinci ve devamı olarak sıralanır. Puanların eşitliği halinde aşağıda belirlenen sistem uygulanır.

a) Aynı puana sahip takım sayısı iki ise;

 • I. Önce bu iki takımın kendi aralarında oynadıkları müsabakalardaki puan üstünlüğüne bakılır,

 • II. Kendi aralarındaki müsabakalarda puan eşitliği varsa bu müsabakalardaki gol averajına bakılır. (Bu müsabakalarda atılan gollerde eşitlik varsa, deplasmanda fazla gol atan takım üstün sayılmaz.)

 • III. Kendi aralarındaki müsabakalarda puan ve gol eşitliği devam ediyorsa, genel puantajdaki gol averajına bakılır 

 • IV. Takımların gol averajları da eşit ise daha fazla gol atmış olan takım üstün sayılır.

 • V. Yukarıdaki bu şartlara rağmen eşitlik devam ediyorsa hükmen yenilgisi olmayan takım üstün sayılır.

 • VI. Bütün bu şartlara rağmen eşitliğin devam etmesi halinde belirtilen esaslara göre ilgili takımlar arasında yapılacak tek maçlı eleme usulü uygulanacak bir müsabaka neticesinde kazanan takım üstün sayılarak nihai sonuç alınır.

b) Aynı puana sahip takım sayısı üç veya daha fazla ise;

 • I. Bu takımların birbirleriyle oynadıkları müsabaka sonuçlarına göre yapılan puan cetveli ile kesin sonuç belirlenir. (Puan cetvelinde eşit puanlı iki veya daha fazla takım arasında oynanan müsabaka sonuçlarına tekrar bakılmaz.)

 • II. Önce bu puan cetvelinde takımlar arasında puan üstünlüğüne bakılır.

 • III. Puan cetvelinde puan eşitliği varsa I. bentte belirtilen puan cetvelindeki gol averajına bakılır. (Bu müsabakalarda atılan gollerde eşitlik varsa, deplasmanda fazla gol atan takım üstün sayılmaz.)

 • IV. Gol averajı da eşit ise daha fazla gol atan takıma bakılır. 

 • V. Bütün bu şartlara rağmen takımların puanları ile attıkları ve yedikleri gol sayıları eşit ise genel puan cetvelindeki averaja bakılır.

 • VI. Genel puan cetvelindeki averajlar eşit ise daha fazla gol atmış olan takım üstün sayılır.

 • VII. Yukarıdaki bu şartlara rağmen eşitlik devam ediyorsa hükmen yenilgisi olmayan takım üstün sayılır.

 • VIII. Bütün bu şartlara rağmen eşitliğin devam etmesi halinde TFF tarafından belirtilen esaslara göre ilgili takımlar arasında yapılacak müsabaka(lar) neticesinde kazanan takım üstün sayılarak nihai sonuç alınır.

TFF gerekli gördüğü hallerde, gol averajını uygulamamaya veya başka bir şekilde uygulamaya karar verebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*