Sultangazi’de gecekonduyu kül eden yangın, kundaklama çıktı

İstanbul’un Sultangazi ilçesine bağlı Merkez Habibler Mahallesi’nde, 24 Temmuz saat 04.30 sıralarında, Yaşar Meşhur’a ilişkin gecekondunun yanında bulunan kömürlükte çıkan yangın gecekonduya da sıçradı.

Mahalle sakinleri yangını söndürmek için seferber olurken, ihbar üzerine bölgeye itfaiye takımları sevk edildi. Yaklaşık 1 saat süren çalışmaları sonucu yangın söndürüldü. Yangın sırasında Ünlü ailesinin meskende olmaması, can kaybını önledi. Kömürlük ve Meşhur’a ilişkin gecekondu küle döndü.

Kundaklama olduğu değerlendirildi

DHA’nın haberine nazaran; İBB İtfaiye Daire Başkanlığı Arnavutköy İtfaiye Küme Amirliği tarafından hazırlanan raporda, yangının kundaklama sonucu çıktığı değerlendirildi.

Raporda, “Kömürlüğün bitişiğinde bulunan istiflenmiş haldeki tahta kesimlerinin üzerine atılan rastgele bir açık ateş kaynağının tahta modüllerini tutuşturması sonucu yangın başlangıç olayının meydana gelmiştir.” sözlerine yer verildi.

“Pantolon, gömlek kaldık”

Yangın esnasında İstanbul dışında olan gecekondunun sahibi Yaşar Ünlü, “Kendim o gün kent dışındaydım. Komşularım bana durumu telefonla bildirdi. Geldiğimde her şeyin yanmış olduğunu gördüm. Yangın aşağıdan başlayıp yan komşumuza ilişkin kömürlüğe ardından gecekonduya sirayet ediyor. En büyük tesellim eşim ve çocuklarımın o gece Arnavutköy’e bir akrabamıza gitmeleridir. Burada olmuş olsalardı onlar da yanabilirdi. Yangından ötürü konutumda hiçbir şey kalmadı. Pantolon, gömlek kaldık. Şu anda sokakta kaldık. Çoluk, çocuk akrabalarımız da kalıyoruz.

“Yangından sonra yanmayan kimi eşyalar karıştırılmış”

Evi karıştırmışlar. Hırsız mı hurdacı mı? Onu bilmiyorum. Lakin yangından sonra yanmayan birtakım eşyalar karıştırılmış. Kimse ile hasımlığım yok. Kundaklama beklemiyordum, fakat kundaklama var. Şüphelendiğim kimse de yok. Neden kundaklanmış olduğunu bilmiyorum. Kömürlük karşı komşumuza ilişkin. Onun husumetlisi olabilir. Zira benimle kimsenin bir sorunu yoktu.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.