Son dakika: Türkiye’den Rusya’ya flaş davet: Telaşlıyız

Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’nın Rus kontrolü altındaki kimi bölgelerinde tek taraflı referandumlar düzenlenmesi tarafındaki teşebbüslerden tasa duyulduğunu açıkladı.

Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçıların denetimindeki kelamda Donetsk ve Luhansk halk cumhuriyetlerinde, Rusya’ya bağlanmak için 23-27 Eylül’de referandum yapılması için karar alınmıştı.

Gelişmelere ait Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Türkiye’nin karardan duyduğu kaygı lisana getirildi.

“GİRİŞİMLERDEN TELAŞ DUYMAKTAYIZ”

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu sözler yer aldı:

“Ukrayna’nın Rus denetimi altındaki kimi bölgelerinde tek taraflı referandumlar düzenlenmesi tarafındaki teşebbüslerden kaygı duymaktayız.

Bu cins gayrı yasal oldubittiler, milletlerarası toplum tarafından tanınmayacaktır. Tersine, diplomatik sürecin canlandırılması uğraşlarını zora sokacak ve istikrarsızlığın derinleşmesine yol açacaktır.

Bu vesileyle 2014’te Kırım’ın yasadışı ilhakından bu yana vurgulamakta olduğumuz, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü, bağımsızlığı ve egemenliğine yönelik takviyemizi yineliyor, süregiden savaşın kelam konusu gaye temelinde barışçıl müzakereler yoluyla tahlili için gereken her türlü katkıyı sunmaya hazır olduğumuzu yineliyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.