Sivilcelerle ilgili tüm bildiklerinizi unutun! Sivilcelerin asıl oluşum nedenini öğrenince çok şaşıracaksınız

Sivilceyi ne kadar patlatmak isteseniz de yapmamalısınız. Dermatologların, estetisyenlerin ve hatta annelerimizin bile sivilceleri patlatmamamızı tavsiye etmelerinin nedenleri var.

Aşırı yağ ve kir birikmesi berbat bir enfeksiyona neden olabilir. Sivilceler alımlı olmasa da, iltihaplı bir sivilcenin verdiği rahatsızlık önümüzdeki günlerde daha makûs hissetmenize neden olur. Ayrıyeten, sıkmaya çalışırsanız sivilce büyüyebilir ve eskisinden daha berbat hale gelebilir. Bu nedenle, cilt bariyerinize hürmet duyuyorsanız, bu sivilcelere dokunmayı düşünmeyin bile. Açıkça söylemek gerekirse, sivilcelerle ilgili yanlışsız olmayan birçok efsane ve inanç vardır. Evet, cildinize bakmazsanız sivilceleriniz olur, lakin cildinizi yağlı hale getireceği için birtakım yiyeceklerden kaçınmanızı tavsiye eden hiç kimseyi dinlemeyin. Su alımımızı artırmak da sayamayacağımız kadar çok duyduğumuz bir klişe.

İşte cildinizi nitekim iyileştirmenize yardımcı olacak kimi sivilce efsaneleri.

EFSANE 1: HAZIR OLDUKLARINDA SİVİLCELER ÇIKABİLİR

Pek çok kişi sivilce ” hazır ” göründüğünde sıkılabileceğini düşünüyor, bu da büsbütün irinle dolu olduğunu gösteriyor. Bunu yapmak aslında epeyce ziyanlıdır. Bir sivilce yok olma eşiğinde olsa bile, birçok uzman sivilceleri patlatmanın iz bırakabileceğini ve hatta daha fazla sivilce oluşumunu teşvik edebileceğini düşünüyor.


EFSANE 2: SİVİLCELER YALNIZCA GENÇLERDE GÖRÜLÜR

Çoğu vakit sivilceler ergenlik belirtisidir. Aslında sivilcelerin 11 ile 30 yaş arasındakilerin %80’inde meydana geldiği gözlemleniyor. Lakin tekrar de sivilcelerin herkesi birebir halde etkilemediğine inanan birçok kişi var. Ergenlik periyodunda sivilceleri bırakmış olsalar bile, birtakım beşerler 30’lu, 40’lı ve 50’li yaşlarında sivilcelerini tekrar geliştirebilir.

EFSANE 3: SİVİLCELER BİR GECEDE ORTAYA ÇIKIYOR

Bir sivilce yüzünüze bakana kadar görmeseniz bile, apansızın ortaya çıkmazlar. Gözeneklerin tıkanmasıyla başlayıp bakteriyel kaynaklı iltihaplanma ile biten bir müddet içinde gelişir. Bir sivilcenin oluşması için, kaybolması için olduğu kadar vakte muhtaçlık vardır.

EFSANE 4: SİVİLCELERİ BİR GECEDE TEMİZLEMEK MÜMKÜN

Kulağa ne kadar düzgün gelse de, ne yazık ki hakikat değil. Araştırmalar, dört ila altı hafta boyunca uzun müddetli bir rutin yahut tedaviyi takiben cildinizin görünümüne yarar sağlamaya başlayabileceğini gösteriyor. Cildin büsbütün temizlenmesi biraz vakit alabilir. Olumlu değişiklikler görürseniz, yeni kesintileri önleyebileceği için tıpkı rutine devam edin.

EFSANE 5: SİVİLCELER SIRF MAKÛS ALIŞKANLIKLARDAN KAYNAKLANIR

Sivilceler, makus hijyen, cilt bakımı uygulamaları ve berbat beslenme alışkanlıkları üzere çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Birisi yüzünü ne kadar sık ​​yıkarsa yıkasın sivilce gelişebilir. Çok paklık cildinizin sıhhatini daha da bozar. Hormonların da görünümlerinde çok kıymetli bir rol oynadığını unutmayın.

EFSANE 6: YALNIZCA YÜZDE SİVİLCE ÇIKIYOR

Sivilcelerin en bariz olduğu yer yüz olabilir, fakat bedenin göğüs, sırt, bacaklar, uyluklar ve daha fazlası üzere öbür kısımları da sivilcelere karşı hassastır. Bedendeki sivilcelerin birden fazla bölgede oluşması durumunda tedavi edilmesi daha fazla ihtimam gerektirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.