Serkan Özcan’dan iktidara 5 soru: Şirketler döviz talep ederse ne olacak?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi sisteminin faal bir halde çalışmasına yönelik olarak koordineli makro ihtiyati adımlar atılmasına karar verdi. Döviz varlıklarının TL karşılığı 15 milyon TL’yi geçmeyen şirketlere, döviz varlıklarını 15 milyon TL üzerine çıkarmama kuralıyla kredi verilebilecek.

BDDK’nın kararı sonrası dolar/TL 17,30 düzeylerine, euro/TL’de 17,52 gerilese de kısa bir mühlet sonra tekrar yükselişe geçti.

BDDK‘nın kararının akabinde Gelecek Partisi Sözcüsü ve ekonomist Serkan Özcan, toplumsal medya hesabı Twitter üzerinden iktidara birtakım sorular yöneltti. “BDDK’nın son kararıyla ilgili olarak birtakım sorular var aklımda” diyen Özcan, şu sorulara cevap verilmesini istedi:

1. 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 93. unsuru bu türlü bir karara destek oluşturabilir mi? Bir yetki aşımı kelam konusu mudur?

2. Şirketler döviz varlıklarını bilanço dışına taşırsa takip etmek ne kadar kolay olur?

3. Bu karar sonrası şirketler nakit döviz talep ederse ne olacak? B planı var mı?

4. Bu kadar yüksek dış ticaret açığı ve döviz borcu varken yalnızca şirketleri zorlayarak ne kadar vakit kazanılacak?

5. Yabancı Para varlık sahibi olmak münasebet gösterilerek krediye ulaşım yasağının dünyada diğer bir örneği var mı?”

Özcan daha sonra yaptığı paylaşımda sorularına yanıt beklediğini tabir etti. Sorularına karşı “ses seda yok” paylaşımı yapan Özcan, “Açıkça kambiyo sınırlaması manasına gelen ve vatandaşın ekonomik sıkıntılarını daha da derinleştirecek olan bu türlü bir kararı Bankacılık Kanunu’na dayanarak nasıl aldınız? Burada bir yetki aşımı var mı yok mu? Küçük yatırımcının sisteme olan inancını yeterlice bitirecek olan bu kararın mümkün sonuçlarına dair en ufak bir fikriniz var mı? Şayet bu hususta kamuoyunu tatmin edecek bir açıklama yapılmazsa “Hak Arama Hürriyetimizi” kullanarak hukuk yollarına müracaat edeceğiz!” sözlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.