Şanlıurfa’da kaçak olduğu belirtilen Kuran kursunda öğrencilere şiddet

Antalya’da öğrenci Mehmet Sami Tuğrul’un kaçak bir yurtta katledilmesi, Elazığ’da öğrenci Enes Kara’nın kalmaya zorlandığı bir tarikat meskeninde ömrüne son vermesinin tesirleri sürerken Şanlıurfa’da kaçak olduğu belirtilen bir Kuran kursunda öğrencilere şiddet uygulanması reaksiyon çekti.

Antalya İlim ve Kültür Derneği’nin (Alim Derneği) yurdunda çalışan aşçı İhsan G., Aralık 2021’de, öğrenci Mehmet Sami Tuğrul’u “Deccal’i vurdum” diyerek katletti. Kaçak olduğu ortaya çıkan yurdun, binadaki dairelerin kiralanarak oluşturulduğu, derneğin lideri Barış Kaplan’ın ise bir devlet okulunda müdür yardımcısı olarak vazife yaptığı belirlendi. 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Enes Kara, 11 Ocak’ta, Elazığ’da kalmaya zorlandığı bir cemaat meskeninde ömrüne son verdi. Öncesinde görüntü yayımladığı ortaya çıkan Kara, gelecek ve ekonomik korkulara işaret ederken “Beni burada kalmaya zorladılar” dedi.

“KURS KAÇAK”

Bu süreçte tarikat ve cemaat yurtları yine gündeme gelirken eğitimde ikilik yaratacağı gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne taşınması daveti yapılan Diyanet Akademisi kurulmasını öngören yasa teklifi Meclis’te hiç ret oyu olmadan kabul edildi. “Eğitimde dincileşme” tartışmaları sürerken Şanlıurfa’daki bir Kuran kursunda öğrencilere şiddet uygulandığı imgeleri toplumsal medyada reaksiyon çekti.

Kursun bulunduğu bölgeye giderek incelemelerde bulunan Eğitim-İş Şanlıurfa Şube Lideri Sedat Kayaokay, Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada, kelam konusu kursun kaçak olduğunu, Diyanet ya da vilayet müftülüğünden rastgele bir müsaade alınmadan işletildiğini söyledi. Kursun halılarında AKP’li Eyyübiye Belediyesi’nin logolarının bulunduğunu söyleyen Kayaokay, “Bu logolar, bu yapıların Eyyubiye Belediyesi tarafından desteklendiğinin açık bir göstergesidir” dedi.

“SURİYELİ ÇALIŞIYOR” ARGÜMANI

Bölgede çok sayıda kaçak kursun bulunduğunun gözlemlendiğini, bu yapılara valilik ve belediye tarafından göz yumulduğunun bölge halkı tarafından tez edildiğini kaydeden Kayaokay, “Bir birçoklarında Suriyeli şahısların çalıştırıldığı söyleniyor. Ödeneklerin nereden karşılandığı ise bilinmiyor. Ayrıyeten ilçede birçok öğrencinin okula gitmeyip, medrese ismi verilen bu yapılara devam ettiği, okullara sırf imtihandan imtihana gittiği öne sürülüyor. Bakanlık bu tezleri ivedilikle incelemeli ve gerekeni yapmalı” diye konuştu. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Diyanet’i kurarak geçersiz hoca ve din adamlarına pürüz olduğunu, halkı da dini istismar eden kişi ve kümelerden kurtardığını” söyleyen Kayaokay, “Görüntüleri izlerken kanımız dondu. Yaşanan olaylar, Atatürk’ün ileri görüşlülüğünü de gösteriyor” dedi.

“HEDEF LAİKLİK”

Kayaokay, “Laiklik ile dini hisler ve dince kutsal kavramlar üzerindeki siyasal ve ticari hedefler ortadan kaldırılmak istendi zira laik olmayan toplumlarda dince kutsal kavramlar siyasal gayelerle sömürülür” tabirlerini kullandı.

GÖZALTINA ALINDI

Şanlıurfa’da Kuran kursu eğitmeni Abdulhakim T., Ramazan ayında üç çocuğu sopayla dövdüğü anların imajlarının ortaya çıkmasıyla gözaltına alındı. Tabiri alınan T. adliyeye sevk edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.