Rize’de meslek liseliler, insansız su altı aracıyla TEKNOFEST finallerine hazır

Rize’deki lise öğrencileri, adından kelam ettirecek bir muvaffakiyete imza atmayı hedefliyor.

Rize Hasan Kemal Yardımcı Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 5 öğrenciden oluşan Atmaca Tayfa Rov Grubu, öğretmenleri Deniz Anıl Ercelep danışmanlığında “İnsansız Su Altı Sistemleri” kategorisinde tasarladığı araçla TEKNOFEST 2022 finallerine katılacak.

Takım Kaptanı Naz Aktaş ve üyeleri Gökmen Korkmaz, Muhammet Onur Ertan, Tolgahan Yaşar Kuk ve Miraç Ofluoğlu ile danışman öğretmenleri Deniz Anıl Ercelep’ten oluşan takım, 21-24 Temmuz tarihlerinde Giresun’daki finaller için son hazırlıklarını tamamladı.

Robot ile denizaltı aramaları yapılabilecek

1 yılda hazırlanan araç, TEKNOFEST müsabaka parkuruna uygun hale getirildi. Robotla, su altında kaynak yapılabilecek, denizaltı aramaları gerçekleştirilebilecek.

“Türkiye’nin en değerli teknoloji müsabakasına katılıyoruz”

Güverte Kısmı öğrencisi ekip kaptanı Aktaş, “Okulun düzenlediği ‘Bir fikrim var’ müsabakasına katılarak ve oraya sunduğum projeyle bu gruba dahil oldum. 2 yıldır bu gruptayım. Birkaç kategorimiz var lakin ben su altı sistemleri müsabakasından katıldım.

Daha lise öğrencileriyiz, burada bize öğrettikleri bilgilerle bir arada biz de kendi merakımızı ekleyerek ortaya hoş çalışmalar çıkartıyoruz. Artık Türkiye’nin en kıymetli teknoloji yarışına katılıyoruz, memnunuz. Umarım hayal ettiğimiz muvaffakiyetle geri döneriz.” dedi.

“Meslek lisesinde okumanın ayrıcalığıyla bu robotu tasarladık”

Gemi inşası 11’inci sınıf öğrencisi Gökmen Korkmaz çalışmalarını eylülden beri sürdürdüklerini söyleyerek, “Su altı aracımızın evvel mekanik dizaynını yaptık, elektronik tasarımı da tamamlayınca, yazılımı da ekleyerek hazır hale getirdik. Biz şu anda TEKNOFEST müsabakasına uygun bir robot hazırladık.

Yaptığımız bu robotun farklı tipleri, su altında, kaynak yapma, ceset arama üzere değişik hedefler içinde kullanılabilir. Meslek lisesinde okumanın ayrıcalığıyla ve kendi bilgi birikimi de ekleyerek bu robotu tasarladık.

Yarıştaki parkuru tamamlayabilmek için robotumuz şu anda hazır. Artık de Türkiye’nin en büyük teknoloji yarışı TEKNOFEST‘te robotumuzla yarışa katılıyoruz. Çok çalıştık, inşallah derecelerle döneriz.” diye konuştu.

DHA’nın haberine nazaran; öğretmen Deniz Anıl Ercelep ise meslek liselerinin ülkenin gelişmesi ve daha ileriye gitmesi için çok değerli bir eğitim kademesi olduğunu belirterek, şu tabirleri kullandı;

“Meslek liselerinin neler yapabileceğini göstermek istedik”

“Biz de TEKNOFEST’te katılmakla meslek liselerinin neler yapabileceğini göstermek istedik. Bu doğrultuda takımımızla yaklaşık 1 yıldır şiddetli bir çalışma süreci içerisinde aracımızı ürettik.

Hedefimiz hem meslek liselerinde neler yapabileceğini göstermek hem de ülkemizin ulusal ve yerli teknoloji atılımını katkı yapmak, bu tarafta çocuklarda ve gençlerde şuur oluşturmak.

Okulumuz evvelki yıllarda da TEKNOFEST’e katılıyordu, biz de bunu devam ettirmek istedik. Katılacak grubu belirlemek için okulumuzda ‘Benim bir fikrim var’ isimli müsabaka düzenliyoruz.

“Meslek liselerini temsil etmekten memnunuz, gururluyuz”

Burada fikirlerini sunan öğrencilerden en uygunlarını seçerek takımımıza dahil ediyoruz. Onların bilgi birikimi ve merakları doğrultusunda da görevlendirme yaparak bir ekip oluşturuyoruz.

TEKNOFEST’in yarışa gidebilmek için gerekli olan kategorilerini geçtik ve artık finallerdeyiz. Türkiye’nin en büyük teknoloji müsabakasında yer almakta meslek liselerini, okulumuzu vilayetimizi orada temsil etmekten memnunuz, gururluyuz.

Okulumuz 2020 yılında insansız su altı sistemleri alanında Türkiye birincisi oldu. İnşallah biz de bu yıl oradan bir derece ile döneriz okulumuzun bu muvaffakiyetini devam ettiririz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.