Prof. Dr. Ersoy: Türkiye hudutları içerisinde 8’den büyük sarsıntı olması imkansız

Fatih’te  Bezmialem Vakıf Üniversitesi’nde ‘İstanbul’da Zelzele ve Tsunami Tehlikesi’ bahisli panel düzenledi. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Dekanı ve Tabiat Bilimleri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Şükrü Ersoy zelzele ve tsunami hakkında bilgiler paylaştı.  

Prof. Dr. Şükrü Ersoy, “Türkiye’de pek çok fay zonu var bu fay zonları da büyük zelzeleler oluşturabiliyor. Tarihi periyotta oluşturmuş, gelecek periyotta de oluşturabilecek. Hasebiyle fay zonlarını çok yeterli tanıdığımız için nerelerde gerilim var, nasıl sarsıntı olacak, yaklaşık ne aralıklarda olacak bunu yer bilimciler biliyor. Bizim bilemediğimiz tam vakti, tam büyüklüğü ne olacak bunlar konusunda bilgimiz yok. Marmara’da yakın gelecekte 7’den büyük zelzele olacak diyoruz ancak hangi gün olacak bilmiyoruz. Bunu da dünyada hiç kimse bilmiyor” dedi.  

DEPREMLERİ SAĞLAM BİNALARDA YAŞAMAMIZ GEREKİYOR 

Sarsıntıyla ilgili gerekli tedbirlerin alınmadığını söz eden Prof. Dr. Ersoy, “Kentsel dönüşüm dediğimiz çok kıymetli bir proje var bunu şimdi her yerde faaliyete geçmiş, bitmiş değil. Yapılarımızı sarsıntıya karşı güçlendirmezsek nasıl dirençli kentler elde edeceğiz? Zelzeleleri sağlam yapılarda yaşamamız gerekiyor. Sağlam yapıları bir an evvel hazırlamalıyız ki yıkımlar ve can kayıpları yaşanmasın. Bu durumlarda hakemlik misyonu devlete düşmektedir” diye konuştu.  

7.7 SARSINTI POTANSİYELİ MARMARA’DA VAR 

Türkiye’nin yüzde 100’ünün zelzele bölgesi olduğunu belirten Prof. Dr. Ersoy, “Marmara’da geçmiş tarihte büyük sarsıntılar var. En büyük zelzele de küçük kıyamet denilen 1509 sarsıntısı. Yıkımları ve meyyit sayıları fazla hasebiyle bu zelzele bir daha tekrarlanırsa, bu zelzelenin 7.7 olduğu düşünülüyor. 7.7 ise Kocaeli zelzelesi üzere 2.8 kat daha büyük bir sarsıntı demektir. O yüzden 7.7 çok yıkıcı olabilir. Bir sarsıntı geçmişte olmuşsa gelecekte de olabildiğini gösterir. Bu türlü bir potansiyel Marmara’da var. Doğrultu atımlı fayların verebileceği azamî büyüklük 8 büyüklüğüdür” dedi. 

İZMİT KÖRFEZİ ÇIKIŞIYLA TEKİRDAĞ AÇIKLARINDA OLACAK 

Prof. Dr. Şensoy, “Marmara Denizi’nin içerisinde gelecekte büyük bir sarsıntı bekleniyor. Bu İzmit Körfezi’nin çıkışıyla Tekirdağ açıkları ortasındaki bir bölgede olacak. Tahminen tek modül tahminen de birkaç modüllü bir fay kırılması, bir sarsıntı yaşanabilir. Marmara zelzelesi çok kıymetli zira nüfus potansiyeli, yapı stoğu ve iktisadın kalbinin burada atması… Kıymetli bir para girdisi var. Münasebetiyle buradaki tedarik zinciri kırıldığı vakit Türkiye bundan çok etkilenir. Kıtalararası bir sorun olabilir. Bu yüzden Marmara sarsıntısına bir ulusal güvenlik sorunu üzere bakmak ve hazırlanmak lazım” sözlerini kullandı.  

Prof. Dr. Ersoy, “Türkiye sonları içerisinde 8’den büyük sarsıntı olmaz, imkansız. Yalnızca Güneybatı Anadolu’da, Yunan Adaları, Girit ve Rodos’un oralarda 9’dan büyük ya da yakın zelzele olabilir. Bu da bizi etkileyebilir” dedi. 

GELECEK ZELZELELER KÜLTÜREL YAPILARI DA ETKİLEYECEK 

Türkiye’de 5.5’ten büyük sarsıntı oluşturabilir fay sayısının 500’e yakın olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Ersoy, “İstanbul medeniyetler kenti. Pek çok eser bırakmışlar. İstanbul surları, Ayasofya, Fatih Camii ve buna benzeri pek çok kültürel yapılar var. Bu yapılar İstanbul’un etrafındaki her sarsıntıdan etkilenmişler. Gelecekte de bu yapılar etkilenebilir”diye konuştu.  

Prof. Dr. Ersoy, “İstanbul şimdiye kadar yaşadığı sarsıntıları merkezi kesimde yaşadı. Türkiye’nin en sağlam kayaçları üzerindeki yapı stoğunda sarsıntılar yaşandı. En son 1894’te zelzele olmuştu. Artık gelecekte sarsıntı bekliyoruz lakin yapı stoğu eski yerinde değil. Artık genişledi daha geniş alanlara yayıldı. Tıpkı vakitte yerler de değişti. Daha çürük yerler üzerinde yapı stokları var. Bu yüzden İstanbul geçmişte yaşadığı sarsıntılardan daha yıkıcı sarsıntıları görecektir dediğimizde bir kehanet olmaz”ifadelerini kullandı. 

KAYNAK: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.