Pentagon duyurdu: Kıtalararası balistik füze denemesi yapacaklar

Günlük basın toplantısında değerlendirmelerde bulunan Ryder, “ABD Hava Kuvvetleri Global Taarruz Komutanlığı, 7 Eylül sabahı California’daki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden silahsız Minuteman III kıtalararası balistik bir füzenin operasyonel testini yapacak. Bu fırlatma, çok evvelce planlanmış rutin bir testtir ve evvelki testlerle paralel olarak bu fırlatma, kelam konusu sistemin aktifliğini ve hazırlığını teyit edecektir.” sözlerini kullandı.

ABD’li kumandan, standart prosedürlere uygun olarak ABD’nin muahede yükümlülükleri kapsamında bu fırlatma konusunda Rus hükümetini evvelce bilgilendirdiğini belirtti. Ryder, ABD’nin daha evvel 4 Ağustos’ta yapacağını duyurduğu fırlatmayı 4 gün ertelediğinden ötürü iki fırlatma ortasındaki vaktin kısa olduğunu belirtti.

“RUSYA, KUZEY KORE’DEN MÜHİMMAT TALEBİNDE BULUNDU”

Ryder, bir soru üzerine Rusya’nın Ukrayna’da kullanmak üzere Kuzey Kore’den mühimmat talebinde bulunduğunu kaydetti.

Rusya için Ukrayna’da işlerin pek de yolunda gitmediğini söz eden Ryder, “Rusya’nın mühimmat talep etmek üzere Kuzey Kore’ye yaklaştığına dair emareler var. Diğer ayrıntı veremem lakin Rusya’nın lojistik ve idame bakımından Ukrayna’da içinde bulunduğu durumu gösterecek nitelikte bir şey bu.”

PENTAGON’UN İÇİNDE SİLAH SATIŞLARINA YÖNELİK YENİ BİR ÜNİTE KURULDU

Pentagon Sözcüsü Ryder, bakanlığın silah satış prosedürlerinin ıslahattan geçirilmesi için yeni bir ünite kurulduğunu söyledi.

“Dış Askeri Satış Kaplan Takımı” isimli ünitenin bakanlık içerisinde, acil ve sistemsel alanlarda ıslahat yapmak için kurulduğunu belirten Ryder, ünitenin süreçleri, bölgesel perspektifleri gözden geçirerek, ABD’nin silah satış prosedürlerini uygunlaştırmayı hedeflediğini lisana getirdi. Sözcü, bu ünitenin bilhassa bir bölgeye odaklanmadığını, genel manada bir kıymetlendirme yapacağını söz etti.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.