Partnerinizle Olan Sağlıklı İlişkinizi Riske Atarak Ayrılığa Yol Açabilecek Cümleler

İki insanın aynı evde, aynı hayatı paylaşması hem kolay hem de bir o kadar zor. Evlilik içinde çeşitli iş planlaması yapılsa da bazen işler istenildiği kadar eşit olmayabiliyor ve bunun sonuncunda da krizler doğuyor. İlişki danışmanı Chanel Dokun’un dediğine göre evlilikte söylenen bu sözler, ilişkinizi bitirmeye kadar gidebilir.

Sağlıklı bir ilişkinin temelinde, iyi bir iletişim vardır. Partnerinizle iletişiminiz ne kadar iyiyse ilişki de o kadar verimli olacaktır. Sağlıklı ilişki temeli için Dokun’un listelediği söylememiz gereken o sözler;

Senin suçun cümlesinden uzak durmalısınız.

Bazen her şey istediğimiz gibi gitmeyebilir ve bu durumda partnerinize karşı ağzınızdan çıkan ilk söz ‘Hepsi senin suçun’ olmamalı. Bu gibi durumlarda Chane Dokun en ufak bir sorumluluğu bile üstlenmeniz ve tek bir tarafa yüklenmemeniz görüşünde.

Anlık durumlarda aşağılamadan kaçınmalısınız.

İlişkilerde yapılan en büyük hatalardan biri de anlık bir olay olduğunda onu genele vurmak. Eşinizin ufak bir hatasını gördüğünüzde onu suçlama ve aşağılama tavrına bürünürseniz, kriz büyür. Örnek verecek olursak; eşiniz kirli eşyasını, çorabını ortada bıraktığında onu hemen rencide etmeyin. Chanel Dokun bu konuda ‘Aşağılama bölgesinden uzak durun’ uyarısında bulunuyor.

Bencil cümlelerden kaçınmalısınız.

Sağlıklı iletişimin temel yapı taşlarından biri de empatidir. Bir ilişkide empati olduğunda çözüm her zaman vardır. Partnerinizin hislerini düşünmeli, kendinizi onun yerine koymalı ve nedenini bilmeseniz bile saygı göstererek yaklaşmalısınız.

Eşinizin çabalarını küçümsememeye özen göstermelisiniz.

Chanel Dokun asla ve her zaman kelimelerini kullanmamanız gerektiğini söylüyor. Chanel’e göre eşinizin çabasını küçümsememeli ve daha yapıcı cümlelerle tepkinizi göstermelisiniz.

Hemen pes etmemelisiniz.

Ufak bir sorunda sığınacağınız cümle boşanmalıyız olmamalı. Bu söz ilişki ne kadar sağlıklı olursa olsun, ufak çatırdamalara sebebiyet verebilir. Yapabiliriz, konuşalım gibi sözler çözüme yaklaştırır.

Kariyer yolunda düşmanca ve hırsla yaklaşmaktan uzak durmalısınız.

Evlilikte yaşam hedefiniz ortak olmalı. Chanel için bireysel hırs ikili ilişkilerde tamamen ortak paydada buluşmalı. Bu şekilde hem hanenize hem de ilişkinize kazançta bulunursunuz.

Sizce ilişkilerde kullanılmaması cümleler nedir? Yorumlarda buluşalım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir