Ömer Çelik’ten CHP’ye ‘NATO’ karşılığı: İstemek temel hakkımız

DUVAR- AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, şahsî toplumsal medya hesabından açıklamalarda bulundu. CHP’ye NATO cevabı veren Çelik, ‘Uluslararası güvenlik için bir arada çalıştığımız NATO’ya üye olmak isteyen ülkelerin teröre dayanak vermemesini istemek temel hakkımızdır’ dedi.

Sözcü Çelik’in açıklamaları şöyle:

“CHP ismine yapılan açıklamada, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği hakkında teröre dayanak konusunu gündeme getirmesine “taktik bir hata” denmiş.

CHP ismine yapılan açıklamada, NATO üzere bir güvenlik örgütü içinde güvenliğimize ziyan veren ülkelerin bulunmasına karşı çıkmamız ve NATO’ya üyelik için teröre dayanağı kesmelerini istememiz, kusur olarak görülüyor.

Cumhuriyetimizi ve demokrasimizi korumak için teröre karşı kararlı durmak zorundayız. Bu bir ulusal egemenlik ve ulusal güvenlik kararlılığıdır. Milletlerarası güvenlik için bir arada çalıştığımız NATO’ya üye olmak isteyen ülkelerin teröre takviye vermemesini istemek temel hakkımızdır.

CHP ismine buna karşı çıkılması, Türkiye’yi her önüne gelene otomatik onay veren iradesiz bir ülke üzere göstermektir. Bunun, 12 Eylül darbe idaresinin Yunanistan’la ilgili yaptığı yanlıştan farkı yoktur.

‘CHP’NİN TAVRI YAKIŞIKSIZ’

Türkiye’nin tavrına dair CHP ismine yapılan değerlendirmede, “NATO ortaklarımızdan güçlü yansılar alınmasına şaşmamalı” üzere bir tabir kullanılması ise son derece yakışıksızdır. Kendi ülkesine öteki ülkelerin gösterdiği haksız yansıyı olağan karşılayan bir zihniyettir bu.

Bu irade, NATO Genel Sekreteri tarafından hürmetle karşılanmıştır. CHP ismine yapılan açıklamanın NATO Genel Sekreterinin gösterdiği hassasiyetten bile mahrum olması yadırgatıcıdır” (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.