Milyonlarca kiracının bundan haberi yok… Paranızı almayı unutmayın

Kentsel dönüşüm kapsamında riskli binaların yenilenmesi hedefleniyor. Birçok kiracı ve ev sahibini yakından ilgilendiren bu karar için çalışmalar başlamış durumda. Kentsel dönüşüm Devlet tarafından yapılıyorsa, kiracıya veya ev sahibine kira yardımı ve taşınma masrafları ödeniyor.

Ülkemizde kiracı ve ev sahiplerinin hakları yasalarla korunuyor. İki tarafında yasal olarak birçok hakkı bulunuyor.

Kentsel dönüşüm kapsamında mülk sahiplerinin isteği üzerine riskli bina tespiti yapılıyor. Riskli olduğu kabul edilen binaların yıkımı için karar alınıyor. Bu kapsama kiracılar ise 2 kira bedelini alabiliyor.

KİRACIYA İKİ AYLIK KİRA BEDELİ ÖDENİYOR

Bina riskli yapı olduğu için yıkılıyorsa kiracı bu karara itiraz edemez. Ancak yenileme için yıkılacaksa kiracının, kira sözleşmesinin bitim tarihini gerekçe göstererek itiraz etme hakkı bulunuyor. Kentsel dönüşümde kiracı tahliyesi kararı verildiği zaman kiracı, taşınma için kira yardımı alabiliyor. Kira yardımı 2 aylık kira bedeli olarak yapılıyor.

Kiracıya, yeni yapılacak binada yine aynı daireyi kiralama güvencesi verilmez. Ancak gayrimenkul sahibi ve müteahhit arasında daire paylaşımı yapılır. Satılmak üzere boş kalan daireleri öncelikli olarak kiracının atın alma hakkı vardır.

Kentsel dönüşümde kira yardımı almak için kiracıların Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine başvuru yapması gerekir. Kira yardımı şehirden şehire göre değişir. Bu yardımı almak için gerekli belgelerin teslim edilmesi gerekir. Bu belgeler, kiralanan taşınmazın konut ya da işyeri oluşuna göre değişir.

Kira yardımı başvurusu yapılacak kurumdan temin edilecek başvuru belgesi

Kiracının nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi

Riskli yapı belirtme yazısının fotokopisi

Kiracının riskli konutta oturduğunu gösteren belge (Nüfus Müdürlüklerinden alınan ıslak imzalı adrese dayalı nüfus kayıt örneği ya da son 3 aya ait elektrik, su, doğalgaz faturalarından birinin aslı ibraz edilebilir. İbraz edilecek faturanın, kiracının adına gelmiş ve üzerinde açık adres belirtilmiş olması gerekmektedir.)

Adrese dayalı nüfus kayıt örneği

Kiracının hesap cüzdanı fotokopisi (Hesabın Ziraat Bankası ve Halkbankası öncelikli olmak üzere herhangi bir kamu bankasında açılmış olması, IBAN ve hesap numarası bilgilerinin hesap cüzdanında görünmesi gerekmektedir.)

İŞ YERİ KİRACILARININ VERMESİ GEREKEN BELGELER

Kira yardımı başvurusu yapılacak kurumdan temin edilecek başvuru belgesi

Kiracının nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi

Riskli yapı belirtme yazısının fotokopisi

Riskli bina adresine ait vergi levhası

Yeni taşınılan adrese ait vergi levhası

IBAN numarasını gösteren Ziraat Bankası’nda açılmış hesap cüzdanının fotokopisi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*