Miçotakis: Türkiye’nin terör konusunda haklı münasebetleri var

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, İspanya’nın başşehri Madrid’de düzenlenen NATO Devlet ve Hükümet Liderleri Toplantısı’nın akabinde basın toplantısı düzenledi. Türkiye’nin NATO’daki kıymetine değinen Miçotakis, Yunanistan ile Türkiye ortasındaki farklılıkların tahlili için milletlerarası hukukun referans olabileceğini söyledi.

“Sahada hareketlilik olabilir mi?” sorusunu yanıtlayan Miçotakis, “Sahada hareketlilik yaşamayacağımızı kestirim ediyorum. 2020 yazı tekrar yaşanmayacaktır” dedi.

Miçotakis, F-35 ve F-16 savaş uçakları satışlarına ait, “Türkiye’nin F-16 uçaklara ilgisi ve Yunanistan’ın F-35 talebi, ABD Kongresini ilgilendirir. Biz, ABD’den bir talepte bulunduk, bu uçaklar onaylansa dahi 2028’den evvel alabileceğimizi iddia etmiyorum. Bu süreçte biz de mali yeterliliğe sahip olacağız” sözlerini kullandı.

Yunan Başbakan Miçotakis, Türkiye’nin turizm kampanyalarında Turkeagean’ı kullanmasının Yunanistan’da nasıl değerlendirildiğine yönelik soruya, “Elbette hükümetimiz yasal olarak yanıt verecektir” dedi.

Finlandiya, İsveç ve Türkiye ortasında varılan memoranduma değinen Miçotakis, Türkiye’nin terör terörle çabada geçmişten günümüze değerli uğraşlar verdiğini belirterek, “Türkiye’nin terör örgütleri ve Avrupa’daki uzantıları konusunda tüzel haklı münasebetleri var” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.