Mansimov: Helikopter pistinin parasını Tolga Ağar’a zarf içinde verdim

Mehmet Ağar’ın, Sedat Peker’in ifşalarıyla gündeme gelen Mübariz Mansimov’un açıklamalarını 9 ay sonra yalanlaması üzerine yeni argümanlar gündeme geldi. Mansimov’un açıklamalarının tamamının palavra olduğunu öne süren Mehmet Ağar, 2012 yılında Susurluk Davası’ndan aldığı 2 yıl mahpus cezası nedeniyle Aydın Yenipazar Cezaevi yakınlarına helikopter pisti yaptırdığı savına değinerek, “Bir adedine (Mansimov’un açıklamaları) karşılık vereyim. Başkalarını ciddiye bile almıyorum. Ben cezaevinde yatarken cezaevine helikopter pisti yaptırdığımı söyledi. Onu yaptıran o periyot ki Nazilli Belediye reisidir. Bugün de MHP Aydın Vilayet Lideridir. Hangi bir palavrasını söyleyeyim çok. Onun için bana yakışmaz. Zira onun düştüğü düzeye düşmek bizim işimiz değil. Kendi kendine konuşuyor. Bizim problemlerimiz önemli sıkıntılardır. Devletin sıkıntılarıdır. Milletin sıkıntılarıdır. Boş boş şeyler konuşuyor.”

MANSIMOV: BÜTÜN DEDİKLERİM DOĞRU

Halk TV’den İsmail Saymaz’ın, Mehmet Ağar’ın bu kelamları üzerine konuştuğu Mansimov, helikopter pistinin parasını, Tolga Ağar’ın talebi üzerine kendisinin verdiğini söyledi. Mansimov’un bahse ait sorulara verdiği cevaplar şöyle:

Ağar, helikopter pistini yaptırdığınızı yalanladı.

Yazık, öbür diyecek bir şey yok. O piste ve (Ağar’ın) oğluna para verdim. Yazıklar olsun.

Tolga Ağar’a mı verdiniz?

Evet.

Nerede verdiniz?

Aydın’da ünlü bir pidecide yemek yemeye gittik. Yemek yerken, (Tolga Ağar) “Bir helikopter pisti yapmak lazım” dedi. Otomobilde para vardı. Müdafaam getirdi, verdi.

Paket içinde mi?

Zarf içinde.

Ne kadar verdiniz?

Tam hatırlamıyorum lakin 20 bin doların üzerindeydi.

Yanınızda kimse var mıydı?

Dört bireydik.

O vakit hem belediyeye yaptırmış, hem siz para vermiş oluyorsunuz.

Belediye hesaplarında görünmesi lazım. Onun palavra olduğunu düşünüyorum. Zira Nazilli Belediye Liderini tanıyorum. En azından bana söylerdi.

Hangi vesileyle tanırdınız?

Mehmet Ağar vesilesiyle. Bir gün marinaya geldi. Orada yemek yedik.

O yaptırmış olsa size söylerdi, o denli mi?

Konu açılmadı. Açılsa söylerdi. Ağar terör cürmünden cezası onanmış bir insan. Onun için hangi belediye lideri pist yapar? Bir kişi için pist yapılır mı ya? Diyelim, belediye yaptırmış. Demek ki yalancı, hırsız bunlar. Belediyeye de palavra söylemişler. Hem ondan, hem benden para alıyorsa öbür nasıl açıklayabiliriz ki?

Ağar diyor ki, “Bütün savları palavra.”

Neyim palavra? Dediklerimin palavra olduğunu tek tek söylesin. İsterseniz Sivil Havacılık’tan görürsünüz. O piste benim helikopterimden oburu gitmemiş. Bir kere merhum Mustafa Koç, bir de Ferit Şahenk. Kalanlar daima benim helikopterim.

Başka argümanlarınız da vardı. Mesela, Ulus’taki konutunuzu Ağar’a verdiğiniz tezi.

Ona nasıl itiraz edecek ki. (İkamet) Kaydı buradaydı. Şu anda oturduğum konutta. Cezaevine girmeden evvel burada oturdu. Cezaevi tadilatı bitince teslim oldu. Hatırlarsınız, cezası onandı, bir ay sonra teslim oldu. Ona itiraz edemez.

NE OLMUŞTU?

Sedat Peker geçen yıl yaptığı açıklamada, Türkiye’de iş yapan Azerbaycanlı Mübariz Mansimov’a ‘çöküldüğünü’ söylemişti. Peker, Azerbaycanlı oligarklardan Anar Alizade, Mansimov’un en yakınındaki isimlerden eski İçişleri ve Adalet Bakanı Mehmet Ağar ile AK Parti Elazığ Milletvekili olan oğlu Tolga Ağar’ın Yalıkavak Marina’yı ele geçirdiklerini öne sürmüştü.

MANSİMOV’UN LİSANA GETİRDİĞİ SAVLAR NEYDİ?

Mansimov ise marinanın satışında dolandırılmasına neden olmakla suçladığı eski yöneticilerinin sözüyle ‘FETÖ’ davasında 5 yıl ceza almıştı. 2 Eylül 2021’de ise İsmail Saymaz’a verdiği söyleşide, “Pensilvanya’ya Ağar’ın isteği üzerine ve özel uçağıyla gittiğini… Ağar’a Ulus’taki konutunu bedelsiz verip kira almadığını… Marinadaki akaryakıt istasyonunu Ağarlara armağan ettiğini… Tolga Ağar’ı idare şurası üyesi olarak atadığını… Ağar, Aydın Yenipazar Cezaevi’nde tutukluyken her hafta ziyaret ettiğini… Cezaevinin tadilatını üstlendiğini… Cezaevi yakınına helikopter pisti yaptırdığını” tabir etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.