LGS giriş evrakı ne vakit açıklanacak? LGS imtihan giriş yerleri belirli oluyor…

LGS giriş dokümanı, 27 Mayıs’tan itibaren e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden açıklanacak. Okul müdürlükleri bu tarihten itibaren öğrencilerinin LGS imtihan giriş dokümanını alacak ve mühürleyerek öğrencilere teslim edecek. LGS 5 Haziran tarihinde gerçekleştirilecek, birinci oturum saatiyle 09.30’da, ikinci oturum ise 11.30’da başlayacak.

Haziran ayının birinci haftasında, Türkiye genelinde milyonlarca öğrencinin iştiraki ile LGS heyecanı yaşanacak. İki oturum halinde gerçekleştirilecek imtihanın birinci oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı lisan derslerinden toplam 50 soru sorulacak ve 75 dakika yanıtlama mühleti verilecek. İkinci oturumda ise öğrencilere matematik ve fen bilimleri derslerinden toplam 40 soru sorulacak ve öğrencilerin yanıtlaması için 80 dakika müddetleri olacak.

LGS GİRİŞ DOKÜMANI NE VAKİT YAYINLANACAK

LGS imtihan giriş dokümanı, 27 Mayıs’tan itibaren e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden açıklanacak.

Okul müdürlükleri bu tarihten itibaren öğrencilerinin imtihan giriş dokümanlarını alacak ve mühürleyerek öğrencilere teslim edecek. Birinci oturum saatiyle 09.30’da, ikinci oturum ise 11.30’da başlayacak. Birinci oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı lisan derslerinden toplam 50 soru sorulacak ve 75 dakika yanıtlama müddeti verilecek. İkinci oturumda ise öğrencilere matematik ve fen bilimleri derslerinden toplam 40 soru sorulacak ve öğrencilerin yanıtlaması için 80 dakika müddetleri olacak. Sözel ve sayısal kısımlardaki her bir alt test için hakikat ve yanlış yanıt sayıları belirlenecek. Her bir öğrencinin, her bir alt testine ilişkin ham puanı, ilgili teste ilişkin gerçek karşılık sayısından yanlış karşılık sayısının üçte biri çıkarılarak hesaplanacak.

LGS 2022 NE VAKİT?

Ulusal Eğitim Bakanı Özer’den LGS açıklaması geldi. Bakan Özer; “Liselere Geçiş İmtihanı 5 Haziran’da yapılacak” dedi.

İMTİHANDA DEĞİŞİKLİK YOK

Bakan Özer, “LGS merkezî imtihanında oturumlar, imtihan müddetleri, soru sayıları ve ders dağılımlarında rastgele bir değişiklik yapılmadı. Geçen yıl olduğu üzere 2022 yılında da imtihan uygulaması iki oturum hâlinde gerçekleştirilecek. Öğrencilere hepsi çoktan seçmeli toplam 90 soru sorulacak” değerlendirmesinde bulundu.

Bu yıl birinci kere görme ve işitme yetersizliği olan öğrenciler için erişilebilir kılavuzlar hazırlandı.

Bakan Mahmut Özer, Bakanlık olarak özel eğitim öğrencileriyle ilgili pek çok yeni çalışmayı hayata geçirdiklerini söz ederek, “Bakanlık olarak 2022 Yılı İmtihanla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına Ait Merkezi İmtihan Müracaat ve Uygulama Kılavuzu’nu bu yıl birinci kez görme yetersizliği olan öğrenciler için ‘sesli betimleme’ ve işitme yetersizliği olan öğrenciler için ise ‘işaret dili’ ile düzenleyerek erişime sunduk” bilgisini verdi.

LGS SONUÇLARI 30 HAZİRAN’DA

İmtihan sonuçları, 30 Haziran 2022’de “www.meb.gov.tr” internet adresinden ilan edilecek. Öğrencilere imtihan sonuç evrakları posta yoluyla gönderilmeyecek.

UZMANLARDAN LGS ÖĞRENCİLERİNE MUVAFFAKİYET TEKLİFLERİ

PDR ve AR-GE’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Barış Sezgin imtihan öncesi ve imtihan sırasında öğrencilerin motivasyonunu yüksek tutacak tekliflerde bulundu.

Öğrencilere imtihana 1 hafta kala tavsiyelerde bulunan Barış Sezgin’in verdiği tavsiyelerin ana başlıkları şu formdaydı;

Telaş denetimi: Dert aslında herkeste bir ölçü olması gereken ve gerçek denetim edilmesi gereken bir histir. Değerli olan kişinin kaygılandığında nasıl davranacağını bilmesidir. Olumlu düşünmek ve muhakkak dönemlerle derin nefes alıp vermek korkunuzu azaltacaktır.

Durum değerlendirmesi: Son haftada, sene başından bu yana yapılan çalışmaların değerlendirmesi yapılmalı. Hangi ders yahut hususlarda uygunsun, nerelerde eksiklerin var? Hangi soru cinslerinde zorlanıyorsun? Son hafta en çok neye muhtaçlığın var? Bu sorulara verdiğiniz karşılığa nazaran son hafta planını uygulayabilirsiniz.

Örnek soru tahlilleri: İmtihana sayılı günler kala MEB’in yayınladığı örnek sorulara tekrar göz gezdirmek yararlı olacaktır. Soruları ezberlemiş olsanız dahi yine çözmek yahut üzerinde düşünmek, bu sorular üzerinden de yine pratik yapmak sizi tanıdık bir imtihana hazırlayacaktır.

İmtihan simülasyonu yapın: Her sabah kesinlikle bir deneme çözülmeli. İmtihan saatine biyolojik olarak ahenk sağlama ve bu saatte soru, deneme çözme alışkanlığını pekiştirmek gayesiyle imtihan öncesi uygulanabilir bir pratik ve alışkanlık sağlayacaktır. Ayrıyeten imtihan gününü, bu ve benzeri halde zihninde canlandırarak, imtihan anında yaşanılanları evvelden görmek, ihtimal durumlara yönelik alacağın önlemlere yönelik hazırlık yapma açısından kıymetlidir.

Yorucu etkinliklerden uzak durun: İmtihandan bir gün evvel ailenizle, arkadaşlarınızla birlikte sevdiğiniz bir plan yapabilirsiniz. Fakat yorucu etkinliklerden ve oyunlardan uzak durun. Midenizi yoracak ağır besinlerden kaçının. Yemek ve uyku rutinlerinizi bozmayın.

Motivasyonunuzu yüksek tutun: Yıl boyunca katıldığınız imtihanlar LGS’nin bir provasıydı. Bu imtihanın da deneme imtihanları üzere olduğunu düşünmek gerekiyor. LGS kıymetlidir fakat hayatımızda karşımıza benzeri imtihanlar çıkacağını da unutmamalıyız. Öncelikle tüm emekleriniz için kendinize ve bildiklerinizin gücüne inanmalısınız.

İmtihan ortasında soruları tartışmayın: İmtihan ortasında öbür adaylarla soru değerlendirmesi yapmak motivasyonu olumsuz etkileyecektir. Hangi şıkların gerçek ya da yanlış olduğunu karşılık anahtarı belirleyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.