Lagarde’dan kripto para çıkışı

Avrupa Merkez Bankası Lideri Christine Lagarde, kripto para ünitelerinin “hiçbir şeye dayanmadığını”; riskleri anlamayan, her şeyi kaybedebilecek ve büyük hayal kırıklığına uğrayabilecek beşerler için telaşlı olduğunu, bu yüzden bu piyasanın düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Hollanda televizyonuna konuşan Lagarde, önümüzdeki dört yıl içinde meyvelerini vermeye başlayabilecek olan AMB’nin dijital euro projesi ile çelişen açıklamalarında kriptonun kıymetine kuşkuyla yaklaştığını söyledi.

Bu açıklamalar, dijital para üniteleri Bitcoin ve Ether’in geçen yılın doruğuna nazaran %50 düştüğü ve kripto paraların değerli bir dalgalanma yaşadığı bir periyotta geldi. Lagarde, “Benim şahsi değerlendirmem, hiçbir bedeli olmadığı, hiçbir şeye dayanmadığı, bir güvenlik çapası olarak hareket edecek hiçbir temel varlık olmadığı yönünde” dedi.

AMB Lideri çıkarılması halinde dijital euronun ise farklı olacağını belirtti. Kendisinin olmasa da oğlunun kripto yatırımları olduğunu belirten Lagarde, oğlunun “özgür bir adam” olduğunu söz etti.

Başka birtakım AMB yetkilileri de bu bahiste tasalarını lisana getiriyorlar. AMB İdare Heyeti üyesi Fabio Panettanisan ayında kripto varlıkların “yeni bir Yabanî Batı yarattığını” ve 2008’deki yüksek faizli mortgage kriziyle paralellik gösterdiğini söylemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.