Kuzey Kore’den Japonya’ya suçlama: Pyongyang Deklarasyonu’nu yerine getirmiyor

Japonya ve Kuzey Kore ortasındaki diplomatik münasebetlerin normalleştirilmesiyle alakalı müzakerelerden sorumlu Büyükelçi Song Il-ho, ortadan geçen 20 yıla karşın Japonya’nın ikili münasebetleri en düşük noktaya getirdiğini öne sürdü.

Song Il-ho,“Deklarasyonun yayınlanmasından bu yana 20 yıl geçti fakat Japonya onu sadece kararsız kıldı. Kuzey Kore’nin bağımsızlık ve kalkınma haklarını sınırlamak gayesiyle birtakım yaptırımlarla ikili münasebetleri en düşük düzeye getirdi” dedi.

Song, deklarasyonun her iki ülke halkına geçmişi unutup tekrar başlama umudu verdiğini aktararak, “Deklarasyonun temel ruhu, Japonya’nın, 40 küsur yıllık silahlı işgali sırasında Kore ulusuna karşı işlediği cürümler ve onlara karşılık tazminata dayanarak yaptığı içten özrün akabinde iki ülke ortasında faal siyasi, ekonomik ve kültürel bağların kurulmasıdır” diye konuştu.

Song, Japonya’nın Kore ulusunu muazzam insani, maddi ve manevi zenginliğinden yoksun ettikten sonra eşi gibisi görülmemiş bir talihsizlik ve acıya neden olduğunu belirterek, Japonya’nın kendisini “en ufak vicdan azabı olmayan bir kurban” olarak tasvir ettiği değerlendirmesinde bulundu. Song, “Bu, ikiyüzlülüğün zirvesidir” tabirini kullandı.

Song ayrıyeten, Japonya’nın “gereksiz ve pervasız” aksiyonlarının bedelini ödeyeceğini söyleyerek, ikili bağlantıların Japonya’nın tavrına nazaran belirleneceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.