Kum zambağını koparmanın cezası 109 bin lira

Her yıl Temmuz sonu ve ekim ortalarına kadar Sinop Akliman’da kendini gösteren endemik bitki çeşidi kum zambağı bu yıl tekrar çiçek açtı.

Kumul kıyılarının süsü olan bu soğanlı bitki, kuşağının tükenme tehlikesinde olduğundan 2016 yılında Milletlerarası Tabiat Muhafaza Birliği tarafından muhafaza altına alındı.

Nergisgiller familyasından olan bu bitki Akdeniz, Ege ve kısmen de Karadeniz’in kıyı kumullarında yetişiyor. Akliman kıyılarını süsleyen kum zambakları, yerli ve yabancı turistlerin de ilgi odağı oluyor.

Tanıyanlar bu mevsimde incelemek ve fotoğraf çekmek için Akliman kıyısına geliyor.

CEZASI 109 BİN LİRA

Çevre Kanunu’na nazaran bu bitkiyi soğanından sökmek ve koparmanın maliyeti aktüel olarak 109 bin 593 TL. Sinop Tabiat Müdafaa ve Ulusal Parklar vazifelileri, vatandaşları bu endemik bitki hakkında bilgilendirmek ve bilinçlendirmek için biyolojik çeşitlilik eğitimleri düzenliyor.

Ayrıca tıbbın yayılış gösterdiği alanlarda saha kontrolleri sağlanarak kum zambakları müşahede altında tutulup korunuyor.

Yaz tatilinin keyfini çıkarmak için Akliman’a gelen Müberra Özyiğit, kendisinin de birinci gördüğünde koparıp meskende saksıya dikmek istediğini belirtti.

“UYARI TABELASI YOK”

Bölgede tanıtım tabelasının eksik olduğunu lisana getiren Özyiğit, “Alalım saksıya dikelim dedim, kolay köklenir kumda yetiştiği için lakin yasak cezası varmış. Kopardığımı düşünün, ödemem o parayı. Ne için ödemem, hani nerede bir ihtar, neden denetim altına alınmıyor madem o kadar değerli” dedi.

Ali Erol, kum zambağını daha evvel Akdeniz Bölgesi’nde gördüğünü belirterek, “Türkiye’de ender yerlerde yetişen bir bitkimiz. Cezası çok hoş ve daha da arttırılması uygun olur. Hiç kimse dokunmasın, az bir hoşluk. Bulamayacağımız şeyi tüketmeyelim lütfen” sözlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.