Kültür mirası alanında bir birinci; İki ödül birden kazandık

1978 Yılında başlatılan Europa Nostra Mükafatları programı, 2002 yılında Avrupa Birliği Komitesi iştiraki ile, Avrupa Birliği Kültürel Miras /Europa Nostra mükafatları olarak verilmeye başlandı.

Koruma, araştırma, hizmet ve şuur geliştirme olmak üzere dört ana kategoride verilen mükafatlar, kültürel mirası ve kültür çeşitliliğini göstermeyi, insanları iştirakçi olmaya ve sahiplenmeye teşvik etmeyi, milletlerarası örnek uygulamaları görünür kılmayı, duyurmayı ve desteklemeyi amaçlıyor.

2021 Yılında Avrupa’da Yılın Müzesi (EMF/EMYA) Silletto ödülünün sahibi olan Kenan Yavuz Etnograya Müzesi, 2022 yılında ise, Avrupa Birliği Kültür Mirası Europa Nostra Mükafatını de alarak, kültür mirasında dünyanın en itibarlı iki mükafatına birden sahip olan Türkiye’deki birinci müze oldu.

AVRUPA’NIN İKİ BÜYÜK MÜKAFATINA BİRDEN SAHİP BİRİNCİ MÜZE

Müze Kurucusu Kenan Yavuz, “2019 yılında resmi müze statüsü kazandıktan sonra kısa mühlet içinde Avrupa’nın en kıymetli, dünyanın ise en itibarlı iki mükafatını birden kazandık. Anadolu’muzun kadim kültürünü memleketler arası platformlarda temsil ederek büyük mükafatlar ile buluşturmanın verdiği gururu ve memnunluğu yaşıyoruz. Kendisini insanlığa vakfeden, medeniyetlerin beşiği, paylaşmanın, düşenin elinden tutmanın, sevginin ve insanlığa ilişkin ne kadar fazilet var ise onların hamuru olan kadim kültürümüzün ışığına, çağdaş dünyanın gereksinimi var” dedi.

Yavuz, kelamlarına şöyle devam etti:

“Somut ve somut olmayan kültür mirasımızı görünür kılmak için kurduğumuz müzemizin, kısa müddette dünya çapında ses getirmesi bizim için büyük gurur. Taşıyıcısı olmak savında olduğumuz kültür mirası alanında, iki büyük mükafata birden sahip olan birinci kurum ve müze olduk. Doğup büyüdüğüm topraklarıma bir borç ödeme projesi olarak amatörce başladığımız seyahatimizin ulaştığı tepe, çok daha fazla çalışmamızı zarurî kılıyor, sorumluluğumuzu artırıyor.

“Bize Gelen Bizi Yaşar” düsturu ile kadim kültürümüzün hizmetkarı olarak, kimseyi taklit etmeden, özümüze bağlı kalarak seyahatimize devam edeceğiz. Değişmemesi gereken güzelliklerimizi yeni nesillerin dimağında canlı tutmadan, kültür mirasımızı geçmişten geleceğe taşımadan, millet olma özelliğimizi sürdüremeyiz.

DÜNYA MÜZECİLİĞİNE YENİ BİR BAKIŞ AÇISI KAZANDIRDIK

Müzelerin yalnızca hatırlatmak değil, tıpkı vakitte hatırlattığını da yaşatması gerekir ideolojisi ile hareket ederek, Dünya müzecilik anlayışına yeni bir bakış açısı getirdik ve aldığımız mükafatlar ile bunu tescilledik. Kazandığımız mükafatlar, vermek istediğimiz iletilerimizi ve hatırlatmak istediğimiz güzelliklerimizi, daha faal bir formda duyurmak için bize büyük bir fırsat alanı açıyor.”

“KENAN YAVUZ ETNOGRAFYA MÜZESİ GÜÇLÜ VE ÖRNEK BİR PROJE”

Europa Nostra Şura Lideri Prof. Dr. Hermann Parzinger, kültür mirasını tabiat ile bütünleştirerek sahiplenme hissini güçlendiren proje ve kurumları ödüllendirdiklerini belirterek, “Kenan Yavuz Ernografya Müzesi’nin mahallî halk ile birliktelik sağlayarak, kültürel aktivite ve koleksiyonları ile farkındalık yaratması, başta göç sorunu olmak üzere toplumsal problemlere dikkat çeken ve güçlü bildirileri bünyesinde barındıran örnek bir proje. Avrupa Kurulu’nun kültür, eğitim, araştırma ve gençlikten sorumlu üyesi Mariya Gabriel ise “Europa Nostra ile birlikte yürüttüğümüz kültür mirası mükafatları sürecine, Avrupa Komitesi olarak çok bedel veriyoruz.

Ödüllendirdiğimiz projeler, genç nesillerin kültürel kimliğe olan ilgisini ve bağlantısı başarılı bir formda sağlayan projelerdir. Kenan Yavuz Etnografya Müzesi’ni yarattığı kültürel mirasın genç jenerasyonlara transferinde gösterdiği muvaffakiyet nedeniyle ödüllendirdik. Tebrik ediyor ve çalışmalarının devamını temenni ediyorum” dedi.

Europa Nostra Mükafatı; 25-27 Eylül 2022 tarihlerinde Prag’da düzenlenecek Avrupa kültür mirası tepesi kapsamında 26 Eylül’de “Avrupa Kültür Mükafatları Töreninde” Kenan Yavuz Etnografya Müzesi’ne verilecek.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞINDAN TEBRİK MESAJI

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın toplumsal medya hesabından paylaşına tebrik iletisinde “2022 AB Kültürel Miras Europa Nostra Büyük Ödülü’ne Kenan Yavuz Etnografya Müzesi layık görüldü.

2021’de Avrupa Müze Forumu’ndan Silletto mükafatını alan müze ülkemizde bir unsur imza atarak kültür mirası alanında Avrupa’nın en kıymetli iki mükafatını birden kazanmış oldu. Tebrik ederiz.” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.