Kraliçe 2. Elizabeth’in cenazesi için Türkiye’den 1,5 milyon kısım karanfil

İngiltere Kraliçesi 2’nci Elizabeth’in mevti sonrası Antalya ve Isparta’daki kesme çiçek dalında büyük bir hareketlilik başladı. Kraliçe Elizabeth’in 8 Eylül’de vefat etmesi sonrasında Kraliyet Ailesi’nce yas ve cenaze merasimi için 10 günlük bir program hazırlandı.

Bu kapsamda, bilhassa de cenaze merasimi için İngiltere’den Antalya’ya yapılan kesme çiçek talebinde yüzde 80-90’a varan bir talep artışı yaşanıyor.

ÜRETİMİN ÇOK AZ OLDUĞU DÖNEM

Kesme çiçek üretiminde Türkiye’de birinci sırada yer alan Antalya’da, kasım- haziran aylarında hasat gerçekleşiyor. Haziran- kasım ayları ortasındaki periyotta ise yayla bölgesi olarak nitelendirilen Isparta’daki üretimlerle 12 aylık kesintisiz üretim sürecindeki bu boşluk dolduruluyor.

Kraliçe Elizabeth’in mevti de Isparta bölgesindeki yayla üretiminin son devrine denk geldi.

İNGİLİZ TALEPLERİ BİRİNCİ SIRADA

Antalya’daki seralardaki hasat devri kasım ayında başlayacağı için şu an İngiltere’den yüksek talep olmasına karşın, eser yetersizliği nedeniyle firmalar siparişlere yetişemiyor.

Bu periyotta İngiltere’ye olan kesme çiçek ihracatını 7-8 gün süren seyahatte TIR’larla gerçekleştiren kesim, Kraliçe’nin vefatıyla nakliyatlarını uçaklarla günlük olarak göndermeye başladı. Firmalar personel sayıları ve mesai saatlerini artırırken, kesme çiçek ihracatında öncelik olarak İngiltere’yi birinci sıra aldı.

ÖLÜM HABERİNİN AKABİNDE SİPARİŞ

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Meclisi ile Kesme Çiçek ve Süs Bitkileri Meslek Komitesi üyesi Selçuk Çelebi, 8 Eylül akşamı Kraliçe’nin mevt haberiyle İngiltere’deki müşterilerinden ekstra çiçek siparişleri almaya başladıklarını söyledi.

Çelebi, “Ülkede gerçekleşecek olan ulusal yas ve cenaze programının 10 gün süreceği belirtiliyor. Lakin içinde bulunduğumuz devir Antalya’da kesme çiçek üretimi yok, Isparta’da yayla üretiminin de azaldığı bir devir geldi” dedi.

TIR YERİNE UÇAKLA SEVKİYAT

Normal haftalık mukavelelerinin olduğu çiçek sevkiyatlarını yapmakta zorlanırken, sevkiyat programına yeni gelen siparişlerle kesme çiçek bölümünde İngiltere’nin birinci sıraya alındığını anlatan Selçuk Çelebi, “Cenazeden ötürü bu hafta prestijiyle TIR’la sevk edeceğimiz eserlerimizi uçak sevkiyatına dönüştürdük. TIR’la 7-8 gün sürerken, uçakla sonraki gün ellerinde oluyor” diye konuştu. 

‘HER RENKTEKİ KARANFİLİ GÖNDERİYORUZ’ 

Kraliçe Elizabeth’in vefatıyla kesme çiçek siparişlerinde yüzde 80-90’lık bir artış olduğunu tabir eden Çelebi, “Ancak bu devir üretim boşluğumuzdan ötürü bu sipariş artışının yüzde 40-50’sini karşılamaya çalışıyoruz. Şu anda üretimi olan çeşit ise karanfil, her renkteki karanfili de gönderiyoruz. 10 günlük program dışında yaklaşık 1 ay boyunca bu hareketliliğin de sürmesini bekliyoruz” dedi.

Antalya ve Isparta’daki kesme çiçek üreticilerinin İngiltere’ye direkt ihracatının yanı sıra Hollanda’ya da önemli ölçüde çiçek gönderdiklerini kaydeden Çelebi, bu kapsamda Hollanda’daki müşterilerinin de cenazeden ötürü ellerindeki Türk çiçeklerini İngiltere’ye gönderdiklerini söyledi.

MESAİ VE EMEKÇİ SAYILARI ARTIRILDI

Çiçek firmasında kalite denetim ve depo sorumlusu ziraat mühendisi Rabia Yıldırım, yayla bölgesindeki üretimin az olduğu periyot olması nedeniyle olağanda günlük 8 saat halinde bir çalışma programı uygularken, Kraliçenin vefatı üzerine hem mesai saatleri hem de emekçi sayılarını artırmak durumunda kaldıklarını söyledi.

Yıldırım, bu süreçte her gün günlük 2’şer saat mesai ve 11- 18 Eylül Pazar günleri de çalışma kararı aldıklarını lisana getirdi. Yıldırım, 30 olan emekçi kapasitesinin de 45 bireye çıkartıldığını kaydetti.

EN AZ 1,5 MİLYON DAL”

Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Lideri İsmail Yılmaz ise yayla olarak söz edilen Isparta’nın haziran- kasım ayları ortasında, Antalya’nın sıcak olduğu yaz periyodundaki açığını kapattığını belirterek, şöyle konuştu:

“Üretim dönemimizin da 12 ay boyunca yapılmasını sağlıyoruz. Isparta’daki üretim alanlarının büyük kısmını Antalyalı üreticiler oluşturuyor. Isparta’da 2 bin dekar alanda toplamda 250 milyon kısımlık bir üretim kapasitesi mevcut. Olağanda bu devirde İngiltere pazarına haftalık 600- 700 bin kol çiçek gönderirken, Kraliçe Elibazeth’in vefatıyla birlikte bu sayının cenaze merasimi devrinde en az 1,5 milyon kısım olacağını iddia ediyoruz. İngiltere’den taleplerde önemli bir artış var. Şu anda yayladaki üretimde karanfil yüklü üretimiz mevcut. Cenaze ve yas programının akabinde da belirli bir mühlet daha bu hareketliliğin devam etmesini bekliyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.