Korkutan açıklama: Omicron’un yeni varyantı BA.5 komşuda tespit edildi

Dünya çapında 6.2 milyondan fazla insanın vefatına sebep olan corona virüsü salgını bitiyor derken, komşudan korkutan bir haber geldi.

Türkiye’de ve dünyada corona virüsü nedeniyle alınan tedbirler gevşetilirken, Yunanistan’dan korkutan bir haber geldi.

Yunanistan’da Ulusal Halk Sıhhati Örgütü (EODY), ülkede Covid-19’un Omicron varyantının daha bulaşıcı bir formunun tespit edildiğini duyurdu.

BA.5 Omicron varyantı, Yunanistan’ın kuzeybatısındaki Epirus bölgesinden alınan bir örnekte tespit edildi.

‘VAKA SAYILARINDA ARTIŞ BEKLENİYOR’

BA.5’in Omicron’un alt varyantı olarak Ocak ayında çıkan BA.2 varyantından daha bulaşıcı olduğu belirtilirken, daha ölümcül olup olmadığıyla ilgili net bir açıklama yapılmadı. Uzmanlar, BA.5 varyantının ortaya çıkmasının ülkede olay sayılarında artışa neden olabileceğine dikkat çekti.

Yunan sıhhat yetkilileri, tespit edilen yeni varyantın sebep olduğu olayın yurtdışından seyahat etmediğini de açıkladı. Lakin virüsün tam olarak nereden geldiğiyle ilgili resmi araştırma sürüyor.

Türkiye’de ise BA.5 varyantı ile ilgili şimdi resmi bir açıklama yapılmadı.

İKAZDA BULUNDU

Öte yandan,  Avrupa Hastalık Tedbire ve Denetim Merkezi (ECDC) Omicron’un BA4 ve BA5 varyantlarının aşılardan kaçma yetenekleri nedeniyle ‘endişe verici Varyant’ olarak etiketlendiğini belirterek Avrupa’daki hadise sayılarının artabileceği konusunda ihtarda bulundu.

Yetkililer her iki varyantın da hem evvelki bir corona virüsü enfeksiyonu hem de aşı tarafından verilen sağlanan bağışıklığı atlatabileceğini bu nedenle de destekleyici aşıların teşvik edildiğini belirtti.

Daha evvel Afrika Sıhhat Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan araştırmada corona virüsü geçirenlerin Omicron varyantının BA.4 ve BA.5 varyantlarına karşı antikor sağlamadığı ortaya çıkmıştı.

BİRİNCİ SEFER ŞUBAT AYINDA TESPİT EDİLDİ

Omicron varyantının BA4 ve BA5 varyantları birinci olarak Güney Afrika’da Ocak ve Şubat ayında tespit edilmişti.

ECDC yetkilileri BA5 varyantının Portekiz’deki en yaygın varyant olmasının beklendiğini açıklarken, “Bu varyantların varlığı gelecek haftalarda ve aylarda AB’de Covid-19 hadiselerinin artışına sebep verebilir. Şu an BA4 ve BA5 varyantları vazifeye az ancak süratle yayılıyorlar. Şu an bu varyantların ağır geçmeyeceğini iddia ediyoruz lakin evvelki corona virüsü salgını dalgalarında olduğu üzere olay sayıları artarsa bu durumda hastane ve ağır bakım üniteleri üzerinde önemli bir baskı olur” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.