Kırmızı alarm verildi… Sıcak hava dalgası: 1 meyyit, onlarca kişi hastanede

Çin’in bir çok bölgesinde tesirli olan sıcak hava dalgası can kaybına yol açtı. Ülkenin güneybatısındaki Sichuan eyaletinin başşehri Chengdu’da 1 kişinin sıcak çarpması nedeniyle hayatını kaybettiği belirtildi. Zhejiang eyaletinde bulunan Yuyao kentinde 26 kişi çok sıcak havadan etkilenerek hastaneye kaldırıldı.

Çin Ulusal Meteoroloji Yönetimi, pazar günü yaptığı açıklamada, 11 eyalette ilerleyen günlerde hava sıcaklıklarının 40 santigrat dereceye kadar çıkacağı ihtarında bulunmuştu. Açıklamada, sıcak hava dalgasının Çin’in orta kesitindeki Henan, Hubei ve Hunan eyaletleri, kuzey kesitindeki Shaanxi eyaleti, Sincan bölgesi ve güneybatısındaki Sichuan eyaletini tesiri altına alacağı belirtilmişti.

SICAKLIK 40 DERECEYİ AŞTI

Çin genelinde 90’ın üzerinde noktada sıcak hava nedeniyle kırmızı alarm verildi. Yanjin kentinde sıcaklıkların 44 dereceye kadar çıktığı bildirildi. Chongqing Meteoroloji Gözlemevi de önümüzdeki 3 gün içinde sıcaklıkların 40 santigrat derecenin üzerinde seyretmeye devam edeceğine dikkat çekerek, bölgede orman yangını tehlikesinin de yüksek olduğu uyarısı yaptı.

Çin’in finans merkezi Şanghay’da bugün öğle saatlerinde hava sıcaklığı 40,9 santigrat dereceye ulaştı. Şanghay’da yüksek sıcaklık nedeniyle kırmızı alarm verildi. Kentte bir haftadır hava sıcaklıkları yüksek seyrederken, son 4 günde iki kere kırmızı alarm verildi.

Yetkililer tarafından yaşlı ve hastalar dahil olmak üzere riskli kümeler ile sıcak ortamlarda çalışanlardan fevkalâde hava şartlarına karşı önlem almaları istendi. Meteoroloji üniteleri, halka öğle saatlerinde açık hava aktifliklerine katılmama ihtarında bulundu.Öte yandan, Şanghay’da geçen hafta bir şahısta Omicron’un B.A.5.2.1 alt mutasyonunun tespit edilmesinin akabinde, kentin 16 semtinin sakinlerinden salı ve perşembe günleri ortasında iki kademeli toplu nükleik asit testi yaptırmaları istendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.