İsveç: Türkiye’yle yaptığımız muahedeyi ciddiye alıyoruz

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrasında NATO’ya girmek isteyen İsveç ile Türkiye ortasında yaşanan tansiyonla ilgili Stockholm’den dikkat çeken bir açıklama geldi.

Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini evvel veto etmesi, akabinde da Haziran ayında İspanya’da yapılan NATO Önderler Doruğu’nda ikna edilmesi sonrasında İsveç’te Türkiye’yle ilgili tartışmalar sürüyor.

Türkiye iki ülkeyi terör örgütlerine takviye vermekle suçlamış, daha sonra NATO’ya üyeliklerine yeşil ışık yakmıştı. Lakin Türkiye şimdi Finlandiya ve İsveç’in askeri ittifaka üyeliğini resmi olarak onaylamadı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, evvelki gün “Önümüzdeki periyotta adım atacaklarını taahhüt ettiler. Kendileri de aslında şimdi bir adım atılmadığını kabul ediyor. Tıpkı vakitte mutabakat zaptına bağlı kaldıklarını ve kalacaklarını söylüyor. Ancak söylemeleri değerli değil, uygulama önemli” demişti.

Öte yandan hafta sonu aldığı seçim mağlubiyeti sonrası istifa eden İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, geçen hafta “Kürtlerin haklarını savunmaya devam edeceğiz. Hiçbir Kürt’ü Türkiye’ye teslim etmeyeceğiz” diyerek U dönüşü yapmıştı.

FİNLANDİYA VE İSVEÇ GÖRÜŞMELERİ SÜRDÜRMEK İSTİYOR

Bu kelamlar başları karıştırırken İsveç’ten Türkiye’ye dair yeni bir açıklama geldi. İsveç Dışişleri Bakanlığı’ndan Euobserver haber sitesine yapılan açıklamada, “Türkiye’yle yapılan muahedeyi çok ciddiye alıyoruz” denildi. Bakanlık, “İsveç hükümeti memorandumun uygulanmasını çok ciddiye alıyor” tabirini kullandı ve Türkiye’yle görüşmeleri sürdürmek istediklerini vurguladı.
Açıklamada, Türkiye, İsveç ve Finlandiya ortasında yeni bir üçlü toplantı yapılmasının amaçlandığı bilgisi yer aldı.

Bugüne kadar 30 NATO ülkesinden 24’ü Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini onayladı. Euobserver sitesinin haberine nazaran, Türkiye onay öncesinde İsveç’in 73, Finlandiya’nın da 12 kişiyi iade etmesini talep ediyor.

‘ERDOĞAN SEÇİME KADAR MEVZUYU GÜNDEMDE TUTMAK İSTEYEBİLİR’

Haberde, AB ve NATO etraflarında birçok kişinin sert açıklamalarına karşın Türkiye’nin istediği her şeyi alamayacağını bildiğini düşündüğü kaydedildi.

Siteye konuşan AB’den bir diplomat da Finlandiya’da PKK örgütünün faaliyeti olmadığını ve Türkiye’nin bu ülkeden talebinin “büyük oranda sembolik” olduğunu savundu. Diplomat, Erdoğan’ın Türkiye’de yapılacak seçime kadar NATO tartışmasını gündemde tutmak isteyebileceğini söyledi.

NATO’nun eski üst seviye yetkilisi Jamie Shea da, “Erdoğan NATO’nun genişleme sürecini sonsuza dek engelleyemeyeceğini biliyor, bu nedenle birkaç sembolik hudut dışı kararı sonrası zafer ilan edip itirazlarından vazgeçecek” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.