İsveç Dışişleri Bakanı’ndan ‘PKK’ açıklaması: Dezenformasyon

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, Türkiye’nin PKK’lilerin iadesini istediği ve buna olumlu cevap verilmediği gerekçesiyle NATO üyeliğine karşı çıkmasına değindi.

Toplumsal Demokrat Partili Bakan Linde, Twitter hesabından yaptığı açıklamada İsveç’in PKK’yi 1984’te “terör örgütü” listesine aldığını hatırlatarak “Bu durum değişmeden kalır” dedi.

İsveç’te 1986’da suikast sonucu hayatını kaybeden eski başbakan Olaf Palme periyodunda bu kararın alındığını hatırlatan Linde, açıklamasında 2003’te öldürülen eski dışişleri bakanı Anda Lindh’i de andı ve o periyottan bu yana kelam konusu kararla ilgili tıpkı konumun korunduğunu savundu.

ERDOĞAN ‘TERÖR YUVASI’ DEMİŞTİ

Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün Ankara’da katıldığı etkinlikteki konuşmasında İsveç’in NATO üyeliğine karşı çıkacağını yinelemişti. Anadolu Ajansı’nın (AA) aktardığına nazaran Erdoğan, şunları söylemişti:

“Biz bir defa sokulduğumuz delikten bir daha sokulmayı düşünmüyoruz. Yunanistan’da bunu yaşadık. Biliyoruz ki İsveç de Finlandiya da bize birebir numarayı çekecekler. Niçin bu türlü bir gaflete düşelim ki? Kusura bakmasınlar. NATO’da tam ittifak gerekiyor. Bir ülke ‘hayır’ derse NATO ittifakı içerisinde ne yapamazlar, o ülkeyi alamazlar. Bizim de şu anda bu mevzuyla ilgili katiyetle, bu iki ülke hakkında, hele hele İsveç, katiyen tam bir terör odağıdır, terör yuvası. Bunlar silah noktasında yaptırım da uyguladılar bize. Yunanistan’a geliyoruz. Batıya, 400 milyar avro borcu var, hala Batı bunlara silah dayanağı veriyor.” (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.