İngiltere’de yeni başbakan nasıl belirlenecek?

Başbakan Boris Johnson’ın artan baskı sonucu istifasını açıklamasının akabinde İngiltere’de şu anda gündemdeki soru İngiltere’nin yeni başbakanının kim olacağı. Muhafazakar Parti’nin seçeceği isim tıpkı vakitte ülkenin yeni başbakanı olacak. Anketlere nazaran sürpriz bir isim yarışın favorisi görünüyor.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson giderek artan istifa baskıları sonucu bugün vazifesi bıraktığını açıkladı. Johnson, Muhafazakar Parti yeni önderini seçene kadar misyonunun başında kalacağını duyurdu.

Dün istifa etmeyeceğini söyleyen Johnson’ın artan baskı sonucu kararını değiştirmesinin akabinde İngiltere’de şu anda gündemdeki soru İngiltere’nin yeni başbakanının kim olacağı.

İngiltere’de Muhafazakar Parti başkanını ve münasebetiyle başbakanı belirleme süreci şu evrelerden oluşuyor:

– Siyasetçilerin evvel Muhafazakar Parti önderi olmak için adaylıklarını açıklaması gerekiyor. Partide her adayın en az iki milletvekilinin takviyesine gereksinimi var.

– Muhafazakar Parti’de bilinmeyen oylamayla birkaç çeşit düzenlenen seçimde en az oyu alan isimlerin elenmesiyle en son adaylar belirleniyor. Oylama iki aday kalana dek devam ediyor.

– Evvelki periyotlarda oylama salı ve perşembe günleri yapılıyordu ancak parlamento yaz tatilinde olduğu için bu sürecin uzaması bekleniyor.

– En çok oyu alan iki aday, Muhafazakar Parti üyelerinin posta yoluyla oy verdiği oylamada yarışıyor. Bu oylamayı kazanan isim Muhafazakar Parti’nin yeni başkanı oluyor. Avam Kamarası’nda çoğunluğa sahip partinin önderi, İngiltere’de fiilen başbakan oluyor.

YENİ BAŞBAKANI SEÇMEK NE KADAR SÜRECEK?

Yeni başbakanı belirleme müddeti, kaç kişinin aday olacağına nazaran değişiyor. Boris Johnson’ın selefi Theresa May, 2016’da David Cameron’ın istifa etmesinden 3 hafta sonra başbakanlık koltuğuna oturmuştu.

Johnson ise Theresa May’in istifa kararını açıklamasından iki ay sonra eski Sıhhat Bakanı Jeremy Hunt’a karşı parti içindeki yarışı kazanarak başbakan olmuştu.

Anketlere nazaran Muhafazakar Parti’de başbakanlık için favori ismin Savunma Bakanlı Ben Wallace olduğu açıklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.