İngiliz The Economist NATO üzerinden Erdoğan ve Türkiye’ye saldırdı: Teröristleri göremezden geldiler

Londra merkezli The Economistdergisi Türkiye’yi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı maksat alan bir tahlil yayımladı. Kelam konusu tahlil mecmuanın Twitter hesabı üzerinden, “Recep Tayyip Erdoğan ortalıkta yokken bile Türkiye muhtemelen NATO için bir baş ağrısı olmaya devam edecek.” tabirleriyle paylaşıldı.

YOKUŞ AŞAĞI GİDEN TÜRK TOPU

Analiz görselinde Erdoğan yokuş aşağı giden bir Türk topunun üzerinde gösterilirken topun tekerleklerinde NATO bayraklarına yer verildi.

KIŞKIRTMALARI GÖRMEZDEN GELİP TÜRKİYE’Yİ GAYE ALDILAR

Erdoğan’ın terör örgütlerinin karargahı haline dönen İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliklerine veto sinyalini ‘NATO’nun genişlemesine karşı çıkmak’ olarak gören mecmua, İsveç ve Finlandiya’nın teröre verdiği açık dayanağı ise görmezden geldi. Suriye’de yapılması mümkün operasyona ve Yunanistan’ın kışkırtmalarına karşı atılan adımları da Türkiye ve Erdoğan aksisi halla yansıtan mecmua Türkiye’nin Rusya-Ukrayna savaşındaki tarafsız tavrından da rahatsız oldu.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞINDAKİ TARAFSIZ TAVIR RAHATSIZ ETTİ

Savaşın Erdoğan ile Putin’in münasebetlerine ziyan vereceğinin umulduğu lakin o denli olmadığı belirtilen yazıda şu tabirler yer aldı: “Türkiye, Ukrayna’ya silahlı insansız hava araçları sattı ve Rus savaş gemileri için Karadeniz’e erişimi kapattı, lakin Rusya’ya karşı Batı yaptırımlarına karşı çıkıyor. Türk basınında yer alan bir habere nazaran, Gazprom da dahil olmak üzere düzinelerce Rus şirketi Avrupa’daki merkezlerini Türkiye’ye taşımayı planlıyor.”

Erdoğan’ın İsveç ve Finlandiya’nın PKK’lı teröristleri iade etmesini ve kısmi silah ambargosunu kaldırmasını istediğini yazan The Economist kelam konusu tahlilinde, “Erdoğan’ın İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini veto Türkiye’nin ittifak içindeki pozisyonuna daha da ziyan verdi.” argümanında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.