İkinci el araç piyasasında durağanlık: Fiyatlarda düşüş yaşanıyor

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Lideri Aydın Erkoç, yaz ayları ve Kurban Bayramı hasebiyle ikinci el araç piyasasında yaşanan hareketliliğin sona erdiğini ve alım satımın durağanlaştığını belirterek, “Durağanlıktan ötürü ikinci el araç fiyatlarında bir ölçü düşüş yaşandı.” dedi.

Erkoç, ikinci el araç piyasasındaki gelişmelere ait değerlendirmede bulundu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bilgilerine nazaran, ocak-haziran periyodunda, geçen yılın birebir devrine kıyasla pazarda yüzde 35’e yakın üst taraflı bir değişim yaşandığını söz eden Erkoç, 2021’in birinci 6 ayında 2 milyon 347 bin 440 ikinci el aracın el değiştirdiğini, 2022’nin tıpkı periyodunda ise sayının 3 milyon 166 bin 964’e yükseldiğini söyledi.

Erkoç, Haziran 2021’de 575 bin 335 araç el değiştirirken kelam konusu sayının bu yılın birebir ayında 710 bin 88 olduğu bilgisini vererek, şöyle konuştu:

“Yaz aylarının gelmesi ve bayram dalın hareketli günler geçirmesini sağlamıştı fakat şu an ikinci el araç piyasası durma noktasına geldi. Bölümde durağan günler yaşanıyor. Durağanlıktan ötürü ikinci el araç fiyatlarında bir ölçü düşüş yaşandı.”

Maliyet artışları ve dövizdeki dalgalanmanın bölümü olumsuz etkilediğini vurgulayan Erkoç, ÖTV indirimi söylentilerinin de tüketicinin beklemede kalmasına yol açtığını lisana getirdi. Erkoç, ÖTV indirimi yapılmasını beklemediklerine işaret ederek, gereksinimi olanlara araçlarını almaları tavsiyesinde bulundu.

İKİNCİ EL ARAÇ TİCARETİNDEKİ DÜZENLEMEYLE MAĞDURİYETLERİN ÖNÜNE GEÇİLECEK

İkinci el araç ticaretindeki düzenlemeyle mağduriyetlerin önüne geçilecek

Erkoç, ikinci el araç ticaretinde temmuz prestijiyle yetki dokümanının mecburî olduğuna dikkati çekerek, bu bölümdeki problemlerin giderilmesi için yönetmeliğin bir an evvel uygulanması gerektiğini bildirdi. Kelam konusu düzenlemenin uygulanmaya başlanması halinde devletin vergi kaybının önleneceğini belirten Erkoç, bu sayede tüketici mağduriyetlerinin önüne de geçileceğini anlattı.

Erkoç, meslekle alakası olmayan şahısların, hiçbir vergi ödemeden araç alıp satmasının piyasayı olumsuz etkilediğini ve fiyat istikrarını bozduğunu kaydetti.

Enflasyondaki artışın ve piyasada yaşanan düşüncelerin da fiyatları etkilediğini vurgulayan Erkoç, ikinci el araç ithalatına müsaade verilmesinin piyasaya araç girişini hızlandıracağını ve fiyatların sabit kalmasına katkı sağlayacağını kelamlarına ekledi.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.