Husus madde anlattı: Ek gösterge ile maaşlar ne kadar olacak?

Uzun müddettir gündemdeki yerini koruyan ‘3600 ek gösterge’ye ait yasal düzenleme temmuz ayının başında Meclis’ten geçerek maddeleşti lakin belirsizlikler hâlâ sürüyor.

Gösterenin yasalaşması bir nebze umut verici olsa da memur ve memur emeklileri belirsilizlerden kurtulmak istiyor.

Memur ve memur emeklileri tarafından merak edilen ” Maaşımız ne kadar artacak? Emekli maaşımız ne olacak?” sorularını Hürriyet gazetesinden Noyan Doğan köşesinde ele alarak beklenen artırımları yazdı.

Noyan Doğan’ın yazısı şöyle:

Günlerdir okuyuculardan 3600 ek gösterge ile ilgili çokça soru alıyorum. Bazıları ‘ne oldu ek gösterge unutuldu mu, artık konuşulmuyor?’ diyor, bazıları ‘bizim durumumuz ne olacak, göstergemiz, maaşlarımız, ikramiyelerimiz artacak mı?’ diye soruyor. Okuyuculara tek tek karşılık vermek yerine 3600 ek göstergede son durum ile ilgili bir toparlama yapayım. Gerçi artık ismi ‘3600 ek gösterge’ değil, ‘ek gösterge’ oldu; zira kamuda tüm çalışanların göstergeleri arttı.

Ek göstergeye ait yasal düzenleme temmuz ayının başında Meclis’ten geçerek maddeleşti. Uygulaması ise 2023’ün ocak ayında olacak. Yani, 2023’ün ocak ayında tüm kamu işçisi ve emeklilerinin ek göstergeleri artacak. Haliyle bu tarihten itibaren de maaşlar ve ikramiyeler de ek göstergeye paralel yükselecek. Pekala, yeni düzenleme kimi, nasıl etkileyecek; maaşlar ve ikramiyeler ne kadar artacak? Husus unsur anlatayım…

MAAŞLAR YÜZDE 22 ARTACAK

3600 ek gösterge başta hemşire, din vazifelisi, öğretmen üzere makul kısımları ilgilendirirken, düzenleme ile kamudaki çabucak hemen tüm meslek kümeleri kapsama dahil edildi ve ek göstergeleri artırıldı.

Ek gösterge artışı misyondaki kamu çalışanlarının mevcut maaşlarına tesiri olmayacak lakin emekli maaşları ve ikramiyeleri göstergeye nazaran artacak. Hatta kimi çalışan memurların maaşlarında 50-60 lira üzere az da olsa bir düşüş yaşanabilir.

Öğretmenlerin, iki yıl ve üzeri yükseköğretim mezunu polislerin ve sıhhat çalışanlarının ek göstergeleri 3600’e çıkarıldı. Bu kapsamda birinci derece 30 yıl çalışan ve göstergesi 3000 olan öğretmen, polis memuru, hemşire ve din görevlisinin ek göstergesi 3600’e çıktığında emekli aylığı 1.728 lira, emekli ikramiyesi de 62 bin lira artacak.

Avukat, bekçi, uzman erbaş ve jandarma, matematikçi, fizikçi, kimyager üzere ek göstergesi 3000 olan tüm memurların ek göstergeleri 3600’e çıkarıldı. Böylelikle emekli maaşları 1.728 lira, emekli ikramiyeleri 62 bin lira artacak. Örneğin, kamuda çalışan avukat, 3000 ek göstergeden emekli olduğunda bugünkü hesaplamaya nazaran 7.878 lira maaş ve 284 bin lira ikramiye alacakken, 2023’ün ocak ayında uygulama başladığında emekli olduğunda 9.605 lira maaş, 346 bin lira da ikramiye almış olacak.

TÜM GÖSTERGELER YÜKSELDİ

Ek göstergesi 2200 olan kamu çalışanlarının göstergeleri de 3600’e yükselecek. Kim bunlar? Yükseköğretim mezunu hemşireler, din vazifelileri, gelir uzmanları, mali hizmet uzmanları, denetmenler, vilayet müdür yardımcıları, şube müdürleri, ilçe müdürleri üzere meslekte çalışanlar. Bunların da ocak ayından itibaren ek göstergeleri 3600’e yükselecek. Yükselince de örneğin, mevcut ek göstergesi 2200 olan şube müdürünün emekli aylığı 1.946 lira, emekli ikramiyesi de 70 bin lira artacak.

Düzenleme ile ocak ayından itibaren kamuda genel müdür yardımcısı üzere misyon yapan yöneticilerin ek göstergeleri de 3600’den, 4.400’e çıkacak. Böylelikle bu vazifedeki bireylerin emekli aylıkları ve emekli ikramiyeleri ek gösterge nispetinde artacak. Yardımcı hizmetler kümesinde misyon yapan tüm kamu çalışanlarının göstergeleri 2023’ün ocak ayından itibaren 600 puan artacak.

EMEKLİLER NASIL ETKİLENECEK?

Bu artan maaş ve ikramiyeler bugünkü maaş ve ikramiyeye nazaran hesap edilmiş sayılar. Malum, sene başında tüm kamu çalışanları ve emeklileri; hem toplu mukaveleye nazaran yüzde 8 artırım hem de geçmiş 6 aylık enflasyondan kaynaklı enflasyon farkı alacaklar. Bu da şu manaya geliyor; ocak ayındaki artırımla birlikte kamu çalışanlarının ek gösterge artışından kaynaklı alacakları emekli maaşı ve ikramiyeleri bugünkü sayılardan daha da yüksek olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.