Holo Nedir? HOT Ne İşe Yarar?

Holo, Blockchain kullanımına gerek olmadan bir DApp’leri geliştirme yöntemi olan Holochain ile oluşturuldu. DApp’leri barındırmak amacıyla kullanılan eşler arası dağıtılmış bir platformdur. Bu makalemizde Kriptokoin.com olarak “Holo nedir?” sorusuna yanıt vereceğiz. Bunlara ek olarak proje hakkında merak edilen tüm konulara değineceğiz.

Holo nedir? HOT ne işe yarar?

Holo, Arthur Brock ve Eric Harris-Braun tarafından kurulmuştur. HOT platformunun amacı, Holochain ile oluşturulan uygulamalar arasında bir köprü görevinde olmaktır. Holo ağ katılımcıları için DApp’lere kolaylıkla erişilebilir olmaktır. Ayrıca bir pazar yeri ve ekosistem imkanı sunabilmektir. Ana bilgisayarlara hizmetler adına Holo ağında ödeme yapabilmek için muhasebe sistemi görevi gören “HoloFuel” adında bir Token kullanılmaktadır. Proje 2018 yılında piyasaya sürüldü. Aynı zamanda HoloFuel için kullanılabilen HoloToken (HOT) adlı bir ERC-20 Tokenı çıkarılmıştır.

Holochain nedir?

Hızlı ve güvenli eşler arası uygulamaları hazırlamak amacıyla oluşturulan, açık kaynaklı bir çerçeve olarak tanımlanmaktadır. Holochain uygulamaları ile kullanıcı cihazları, güvenli ağlar üzerinde direkt birbirine bağlanmaktadır. Holochain sayesinde uygulama geliştiricilerinin Cloud Hosting için bakım ve ödeme yapma zorunluluğunu kaldırmaktadır. Uygulamalar, sizi başka kişilerle bağladığında daha da güçlenmektedir. Her Holochain uygulaması, siz ve diğer kullanıcılar arasında kendi şifreli eşler arası ağını yaratır. Online güvenlik, karşılıklı sorumluluklar ile sağlanmaktadır. Her veri parçası yazarına bağlı, kriptografik denetim izi vardır. Her kullanıcı, paylaşılan kurallarının uygulanmasına ve kötü niyetli katılımcıların belirlenmesine destek olmaktadır. Aynı zamanda, Holochain’in “bilinçaltı” sistemi, tanımlanan tehditlere yanıt verir ve ağ arızalarına uyum sağlayarak deneyimi güvenilir yapar.

Holochain nasıl çalışır?

Bireysel ajans: Holochain uygulaması, standart uygulamalardan biraz daha farklıdır. Bireysel bir ajans işlevi ile başlamaktadır. Bu bağlamda uygulamanın kendi kopyasını çalıştırırsınız, kimliğiniz ve verileriniz makinenizde yayınlanmaktadır. Aynı zamanda izniniz olmadan hiçbir işlem gerçekleştirilemez. Oluşturulan her veri parçası benzersiz anahtarınızla imzalanıp kişisel günlüğünüzde saklanmaktadır.
Paylaşılan kurallar: Uygulamanın özünde, geçerli verilerin nasıl göründüğünü tanımlayan bir kurallar topluluğu bulunmaktadır. Her yatırımcının bir kopyası olduğu için, her yatırımcı birbirini sorumlu tutabilmektedir. Kurallar bir sosyal sözleşme haline gelmektedir. Kötü niyetli katılanlar tarafsız bir şekilde belirlenip hareketleriyle ilgili haberler hızla yayılmaktadır. Çok geçmeden kendilerini grubun dışında bulmaktadırlar.
Karşılıklı egemenlik: Uygulamanın her kullanıcısı aynı yetki ve sorumluluklara sahiptir. Aynı zamanda özgürlük ve hesap verebilirlik arasında bir denge oluşmaktadır. Ortada kuralları uygulayacak bir sunucu olmamasına rağmen uygulamanın güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.

Holo nedir? HOT nasıl satın alınır?

HOT ile işlem yapılan borsalar; Binance, Bybit, Bitget, MEXC’dir. Coin satın almak için ise bu aşamalar izlenmektedir. Öncelikle ilk adım olarak seçtiğiniz HOT listeleyen borsanın web/mobil uygulamasına erişim sağlayın. Daha sonra hesap açma adımlarını tamamlayın. Bir diğer adım olan kimlik doğrulama ve onay sürecini tamamlayın. Diğer adım olan borsanın para yatırma adımlarını takip edin. Son adım olarak ise istediğiniz bakiye tutarınca HOT seçin ve alım emri oluşturun. Güvenilir hesaplarınızda saklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.