Güney Kore duyurdu: Kuzey Kore 3 balistik füze denemesi gerçekleştirdi

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, Kuzey Kore‘nin biri kıtalararası olmak üzere 3 balistik füze denemesi yaptığını duyurdu.

Denemelerin, Tokyo‘nun konut sahipliğinde Japonya, ABD, Avustralya ve Hindistan başkanlarının katıldığı Dörtlü Güvenlik Diyaloğu “Quad” doruğunun ardından gerçekleşmesi dikkat çekti.

Başkanlığa nazaran, Pyongyang‘ın Sunan bölgesinden lokal saatle 06.00’da 1 kıtalararası, 06.37 ve 06.42’de 2 balistik füze fırlatıldı.

Birinci füze 550 kilometre irtifada 300 kilometre, ikinci füze ise 50 kilometre irtifada 750 kilometre seyrederek, ülkenin doğu kıyılarına düştü. Üçüncü füzenin ise 20 kilometre irtifaya ulaşıp radardan kaybolduğu kaydedildi.

JAPONYA’DAN AÇIKLAMA GELDİ

Japonya Savunma Bakanı Kişi Nobuo, füzelerin, Japon ulusal münhasır ekonomik bölgesi dışına düştüğünü bildirdi. Kişi Nobuo, “Füze denemeleri dahil Kuzey Kore’nin faaliyetlerinin Japonya ve milletlerarası toplumun barış ve güvenliğini tehdit ettiğini” söyledi.

ABD Hint-Pasifik Kuvvetleri (INDOPACOM) ise denemeye ait yaptığı açıklamada, denemeleri “(Kuzey Kore’nin) yasa dışı silah programının istikrarsızlaştırıcı etkileri” olarak niteledi.

Son denemeyle birlikte, Kuzey Kore 2022 başından bu yana 16. kere füze denemesi yapmış oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.