Google, Türkiye ile işbirliği yapacak

TBMM Dijital Mecralar Kurulu Lideri ve AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, “Telif beklentimiz açıktır. Dijital telifte Avrupa Birliği (AB) normları istiyoruz. Google Türkiye ile bir arada hareket edecek” dedi.

MECLİSE DAVET ETTİK

Sabah’ı sorularını cevaplayan Yayman, Avrupa’nın gündemindeki en değerli mevzulardan birinin telif sorunu olduğunu belirtti.

“Geçen aylarda Youtube, Linkedin, Facebook, Instagram, Tiktok dahil olmak üzere dijital mecraları TBMM’ye çağırdık. Google da geldi Türkiye’nin dijital seyahatinin yanında yer aldığını lisana getirdi” bilgisini verdi.

Yayman, AB ülkelerindeki yayıncıların isyanı sonrası hazırlanan Dijital Telif Yasası ile Google’ın masaya oturduğunu hatırlatarak, Türkiye’nin de misal bir atılımı sayesinde Google ile TBMM’de bir ortaya geleceklerini söyledi.

Beklentilerinin çok açık olduğunu belirten Yayman, “Telifle ilgili Almanya’da Fransa’da İngiltere’de Avusturya’da Amerika’da nasıl bir uygulama varsa Türkiye’de de tıpkı kriterler olması gerekir. AB normlarının işlemesi gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

SAHTE HESAPLAR DÜNYANIN GÜNDEMİNDE

Twiter’da mayıs ayında atılan 145 milyon twettin yüzde 23’ünün düzmece olması meselesinin dünyayı ilgilendirdiğine dikkat çekerek, şöyle devam etti:

“Twitter’ı en yüksek parayı vererek satın alan Elon Musk’ın da üzerinde durduğu mevzu. Uydurma hesaplar üzerinden insanların kişilik haklarına hakaret ediliyor, data mahremiyeti ortadan kaldırıyor, demokrasi ve siyaset kurumunu rehin alınıyor. Hesaplar, toplumsal medyanın güvenilirliğini, kullanılırlığını, sürdürülebilirliğini de tehdit ediyor. Toplumsal ağın güvenilirliği ortadan kalkıyor. Durum kabul edilemez. Düzmece hesaplarla ilgili adım atılmalı.”

KAYNAK: SABAH

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.