Global talebe ait telaşlar sonrası petrol fiyatları düşüşte

Cuma günü 105,71 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 98,38 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.28 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 0,99 azalışla 97,41 dolar oldu. Birebir dakikalarda Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün varili 93,70 dolardan alıcı buldu.

Piyasalar, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) çarşamba günü açıklayacağı para siyaseti kararına odaklandı.

Dünya genelinde açıklanan makroekonomik datalar ekonomilerde sakinlik emarelerinin belirginleşmeye başladığını gösterirken, faiz oranlarında öngörülen artışın global ekonomiyi yavaşlatacağı ve petrol talebini zayıflatacağı beklentisi fiyatları baskılıyor.

Öte yandan, dünyanın en büyük petrol tüketicisi ülkelerinden Çin’de devam eden yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını da ekonomik aktiviteye ait dehşetleri canlı tutuyor ve petrol piyasalarındaki talep telaşlarını destekliyor.

Arz tarafında, geçen hafta Libya Ulusal Petrol Kurumunun (NOC) 3 aylık ortanın akabinde birtakım petrol alanları ve limanlarında ham petrol ihracatının yine başladığını duyurması olumlu tesir yarattı.

NOC bu kapsamda iki hafta içinde yaklaşık günlük 1,2 milyon varillik üretimi tekrar piyasaya sunmayı planlıyor.

Brent petrolde teknik olarak 97,77 ile 98,18 dolar aralığının direnç, 97,36 ile 96,95 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği söz ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.