Geçtiğimiz ay 340 kişi öldürülmüştü: Etiyopya’da bir toplu katliam daha

Amhara’nın etnik bir azınlık kümesi olduğu Oromiya bölgesi, merkezi hükümetin siyasi marjinalleşme ve ihmali konusundaki şikayetlerden kaynaklanan uzun yıllar şiddet olayları yaşadı.

Devlete ilişkin Etiyopya İnsan Hakları Kurulu (EHRC), cinayetlerin pazartesi günü başşehir Addis Ababa’nın yaklaşık 400 km batısındaki Kellem Wollega’daki iki köyde gerçekleştiğini bildirdi.

Komisyon, katliamlardan muhalefet partisinin yasaklı ayrılıkçı kümesi olan Oromo Kurtuluş Ordusu’nu (OLA) sorumlu tuttu. OLA suçlamayı reddetti ve paramiliter kümeleri suçladı.

İki tarafın da argümanları şimdi doğrulanamazken, Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, “katliam” olarak da isimlendirdiği ataklardan OLA’yı sorumlu tuttu.

OLA sözcüsü Odaa Tarbii, katliamdan hükümete bağlı milislerin sorumlu olduğunu söyleyerek suçlamaları reddetti. Sözcü, bölgede yakın vakitte görevlendirilen federal birliklerin katliamı durdurmak için hiçbir şey yapmadığını söyledi. Odaa Reuters’e verdiği demeçte, “Başbakan’ın suçlaması, rejimin kendi askerleri ortasında tertibi sağlamak için çaba ettiği gerçeğinden saptırmaya yönelik bir girişimdir” dedi.

Etiyopya hükümet sözcüsü Legesse Tulu, OLA’nın cürmü hükümete atmaya çalıştığını ve bunu “herhangi bir terörist kümenin şeytani işlerini gizlemek için kullandığı bir taktik” olduğunu söyledi. Hükümet sözcüsü, can kayıplarıyla ilgili detaylı bilgi vermedi.

Başbakanlık sözcüsü, hükümet ve OLA birbirini suçlamaya devam ederken, geçtiğimiz ay tıpkı bölgede yaklaşık 340 kişinin öldürüldüğünü bildirmişti.

EHRC, bölgenin derhal istikrara kavuşturulması davetinde bulundu. EHRC lideri Daniel Bekele yaptığı açıklamada, “Bölgede devam eden güvensizlik ve etnik fark gözetilerek hedeflenen sakinlerin öldürülmesi olarak algılanan katliamlar derhal durdurulmalıdır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.