Geçiş devrinde günü kurtardı

Ümit Genç

Bağlantı Bilgileri

Seçeneğin en bol olduğu bölgeden, orta alandan başlayarak bir arayış içerisine girdi Trabzonspor… Transferin bittiği haftaya gelindiğinde her şeye sıfırdan başlaması icap etti zira alana çıkan grubu kimse ezbere sayamıyor artık.

Bu arayış oyuncu bazında yeni bir omurga, oyun manasında ise yeni bir tertip arayışıdır. Ümraniyespor maçını bu yapının çıkış maçı olarak görebiliriz.

ABARTI DERECEDE UZUN TOP

11 tercihinin Bardhi, Bakasetas, Gbamin ve Abdülkadir Ömür ile oluştuğu alanda yaratıcılık manasında beklenti doğal olarak çok daha fazlaydı. Fakat birinci yarı abartı derecede uzun top denedi Trabzonspor.

Topu karşıya atıp ön alan baskısıyla kazanarak fırsat yaratmaya çalıştı. Fakat ikinci topların hiçbirini alamadı. Ümraniyespor bu hususta daha başarılıydı.

Belki plan dahilinde her kalkan başın Trezeguet’i koşturması Djaniny dayanağı gelmeyince hiçbir sonuç vermedi. Trabzonspor’un bir an evvel topa sahip olarak set oyununa odaklanması gerekiyordu.

İkinci yarı geriden oyun kurarak akıllı oynamaya başlanınca hamle bölgesine daha organize ve kalabalık formda gidildi. Pas ağıyla örülen birinci hamlede gol geldi.

AKICI OYUNUN MÜHLETİ ARTMALI

Süper Lig’de yay üzerinde Bakasetas’tan daha yeterli bir silah yok. Olduğu yerden o sertlikte 3 tane net şutu var 3’ü de gol olabilirdi lakin biri asist oldu. Trezeguet tamamlayıp üzerindeki meyyit toprağını attı ve günü kurtardı. Gole kadar oynanan oyun makus. Ondan sonra hakikat tercihlerle 2-3 tane daha atabilirdi Trabzonspor fakat skordan bağımsız akıcı oyunun müddeti artmalı.

Trabzonspor işin savunma kısmını hala güzel yapıyor. Bu dönem bir Muhteşem Lig maçını en düşük gol beklentisiyle tamamlayan üç ekip da bunu Trabzonspor’a rakip olduğu müsabakada yaşadı. Ancak hamlesi da düzeltmeden, en kıymetlisi yıkıcı düzeye getirmeden yarışın içine girmesi beklenemez. Sancılı bir geçiş periyodu. Ne kadar sürecek göreceğiz.

GÖZE ÇARPANLAR:

  • Gbamin süpürücülük rolübü çok düzgün üstlendi. Fazla ön planda gözükmese de vakit zaman şutu da deneyen yeterli bir opsiyon oldu Trabzonspor için.
  • Trezeguet nihayet formayı adam akıllı ıslattı. Geldiğinden bu yana en güzel maçıydı.
  • Bakasetas hala harikulade silah. Yay üzerinde ekipte ondan uygunu yok. Kaptanlık Ömür’deydi fakat liderlik onda.
  • Bartra bence maçın adamı. Harika Lig’in çok kolay rastlamadığı bir stoper profili. Ayakları ve özgüveni tertemiz.

Ümit Genç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.