Fransızların yeni tasarruf önlemi: Louvre Müzesi piramidinin ışıkları karardı

Fransa Kültür Bakanı Rima Abdul Malak, vatandaşların güç farkındalığını arttırmak ve harekete geçmelerini sağlamak için sembolik adımlar atılacağını  belirtmişti.​​​​​​​

Fransa daha evvel Paris’in simgelerinden Eyfel Kulesi’nin ışıklarını kapatmıştı artık de ünlü Louvre Müzesi piramidi güç tasarrufu için erken karartıldı.

Işıklar güç tasarrufunu özendirmek için söndürülüyor

Fransa’nın başşehri Paris’teki Louvre Müzesi’nin piramidi, “sembolik güç tasarrufu adımları” kapsamında 2 saat erken söndürüldü.

AA’nın haberine nazaran, ülkede güç tasarrufuna geçişi tesirli kılmak ve bu mevzuda yaygın şuur oluşturmak için belli turistik ve tarihi yapılarının ışıklarının olağan saatinden evvel söndürülmesini öngören kararlar alındı.

Müze’nin pramidinin ışıkları erkenden kapatıldı

Paris sembollerinden biri olan Louvre Müzesi piramidinin ışıkları, olağanda her gün mahallî saatle 01.00’de söndürülüyor. Bu kapsamda dünyaca ünlü Louvre Müzesi’nin bahçesindeki piramit 2 saat evvel karartıldı.


Eyfel Kulesi ve Versay Sarayı da karatılacak

Öte yandan Eyfel Kulesi’nin aydınlatması da Paris Belediyesi’nin kararıyla 23 Eylül’den itibaren artık her gün erkenden karartılacak. Ayrıyeten tarihi Versay Sarayı’nın ön cepheyi aydınlatan ışıkları, gelecek haftadan itibaren 1 saat erkenden kapatılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.