Erdoğan’ın kelamları Yunan basınında yankılandı: Miçotakis’in silinişi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki kabine toplantısının akabinde açıklamalarda bulundu. Erdoğan ABD Kongresi’nde Türkiye düşmanı konuşma yapan Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’e sert sözlerle yüklenerek, “Her şeyden evvel terör örgütlerinin insanlığın güvenliği için bir NATO’da yer almasını biz kabullenemeyiz dedik. Bu yanlışı Türkiye, Yunanistan ve Fransa’nın NATO’dan çıkışı periyodunda biliyorsunuz Türkiye o vakit onlara dayanağı vermişti. Ve ne oldu, şu anda bu Yunanistan bizimle nasıl bir ahenk içinde? FETO terör örgütünün Avrupa’ya gidiş güzergahı şu anda Yunanistan değil mi?

ERDOĞAN’DAN SERT KELAMLAR: BENİM İÇİN MİÇOTAKİS DİYE BİRİ YOK

Artık biz bu yıl stratejik kurul toplantısı yapacaktık. Artık benim için Miçotakis diye birisi yok. Kendisiyle bu türlü bir görüşmeyi de yapmayı asla kabul etmiyorum. Zira biz kelamında duracak, şahsiyetli, onurlu siyasetçilerle yola gideriz. Bundan sonrasını Miçotakis kendisi düşünsün. Kimlerle görüşecekse, kimlere nerede nasıl üsler kurduracaksa buyursun kurdursun. Biz bize yeteriz.

F-16’lar konusunda da o denli zannediyorum ki Amerika, herhalde Miçotakis’in ağzına bakarak kararını vermeyecektir.” dedi.

“MİÇOTAKİS’İN SİLİNİŞİ”

Proto Thema gazetesi, Türkiye’den gelen açıklamaları ‘Erdoğan: Miçotakis’in silinişi, ABD’de veto’ başlığıyla verdi.

Skai televizyonunun internet sitesinde tercih edilen başlık, ‘Türk provokasyonlarında artış: Erdoğan’ın Miçotakis’e karşı yanılgısı, Ege ve Batı Trakya’da baskı’ oldu.

Eleftherostypos gazetesi, ‘Diplomatik nakavttan sonra Erdoğan’ın yanılsaması’ üzere sonları aşan bir başlık kullandı

ZEHİR ZEMBEREK KELAMLAR

Yunan Kathimerini gazetesi, ‘Benim için Miçotakis yok’ başlığıyla verdiği haberinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kiryakos Miçotakis’i ABD Kongresi’nde yaptığı konuşma nedeniyle şahsî olarak suçladığını ve tonunu sertleştirdiğini yazdı.

Kathimerini’deki tahlil yazısında ise Erdoğan’ın sert hitabetine geri döndüğü ve ABD ile çetin bir pazarlık aradığı ileri sürüldü. Gazeteye nazaran, karşı atağa geçen Türk önder Yunanistan’a karşı tüm suçlamaları masaya yaydı.Bir öbür Yunan gazetesi To Vima’nın başlığı ‘Erdoğan’dan çok taarruz: Artık benim için Miçotakis yok’ oldu. Gazete, Türkiye önderinin Yunanistan Başbakanı’na karşı zehir zemberek açıklamalar yaptığını belirtti.

‘BÜYÜK MEYDAN OKUMA’

Yunan Ethnos gazetesi de gelişmeyi, “Erdoğan’dan büyük meydan okuma: “‘Benim için Miçotakis artık yok, onunla bir daha konuşmayacağım'” tabirleriyle okuyucularına duyurdu.

Yunan Proto Thema gazetesi de benzeri sözlerle haberi görerek, “Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan büyük meydan okuma: ‘Miçotakis artık benim için yok'” sözlerini kullandı.

CNN YUNANİSTAN: DENİZDE VE HAVADA GERGİNLİK

CNN Yunanistan’da ‘Türk-Yunan münasebetlerinde tansiyon: Erdoğan Miçotakis’e karşı öfkeli, denizde ve havada gerginlik’ başlığıyla sunduğu haberinde, Ankara’dan gelen açıklamaların yanı sıra iki ülkenin savaş uçaklarının Ege Denizi üstünde karşı karşıya geldiğini yazdı. CNN Yunanistan, Türk jetlerinin yanı sıra insansız hava araçlarının da Yunan hava alanına girdiğini ileri sürdü.

Ta Nea gazetesi, okurlarının karşısına ‘Keskin saldırı! Erdoğan’dan Başbakan’a karşı ateş: Miçotakis artık benim için yok’ başlığıyla çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.