Efsane sanatçıların aileleriyle sergi gezdi

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ Ankara – Sergi ziyaretinde Erdoğan’ın yanında Aşık Mahzuni Şerif’in oğlu Ali Mahzuni, Aşık Veysel’in torunu Çiğdem Özer, Neşet Ertaş’ın kızı Döne Ertaş, Alaaddin Yavaşça’nın eşi Ayten Yavaşça, Yıldıray Çınar’ın yeğeni Metin Erten, Kani Karaca’nın oğlu Mehmet Ali Karaca, Hikmet Şimşek’in eşi Nihal Şimşek, Çekiç Ali’nin oğlu Aydın Çekiç, Bekir Sıdkı Sezgin’in oğlu Hüseyin Kutsi Sezgin ve tarihçi-yazar Murat Bardakçı da yer aldı.

‘Damardan’ esprisi

Sergide farklı enstrümanlarla icra edilen şarkı ve türkülere eşlik eden Erdoğan, Cem Karaca ile ilgili bölüme geldiğinde ziyaretçiler “Deniz Üstü Köpürür” şarkısını söyleyerek sürpriz bir gösteri (flashmob) yaptı. Süpriz gösteriden sonra Erdoğan, “Müslüm Baba ile ilgili ne yapıyorsunuz? Hadi görelim bakalım, sıkıysa yapın, damardan” diye espri yaptı. Sergi ziyaretinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, sergide eşyaları bulunan merhum sanatçıların aile üyeleriyle sohbet etti. Aşık Veysel’in torunu “Dedeme sergide bayağı yer verilmiş, orijinal sazı da getirildi İstanbul’dan” deyince Erdoğan “Sıradan bir olay değil, her ne kadar Ankara’ya fötr şapkalı olduğu için sokulmadıysa da, biz onların hepsini yıktık açtık” yanıtını verdi.

Sergiyle ilgili sosyal medya hesabından videolu paylaşım da yapan Erdoğan, “Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanemizde açılan Türk Müziği Tarihi Sergisi’ni gençlerimizle ve sergide eşyaları bulunan merhum sanatçılarımızın aileleriyle birlikte gezdik. Güzel sürprizler de yaşadık. Bu çok kıymetli sergiyi 15 Ağustos’a kadar ziyaret edebilirsiniz” ifadelerini kullandı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.