Dr. Çiftçi: Maymun çiçeği virüsü 64 yıldır var

Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Uğur Çiftci SÖZCÜ WEB TV’ye konuştu. Maymun çiçeği hastalığının pandemiye dönüşmesinin beklenmediğini söyleyen Çiftçi, “Maymun çiçeği virüsü 64 yıldır var. Soğuk algınlığı, grip üzere teneffüs yolu belirtileriyle ortaya çıkıyor” dedi.

Cem YILDIRIM/ANKARA

Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Uğur Çiftci SÖZCÜ WEB TV’ye konuştu. Corona virüsü sonrası yeni bir pandemi tasasına değinen Çiftçi, “Bu virüs yeni değil, birinci olarak 1958’de Belçika’da maymunlarda tespit edildi. İnsanlara da bulaştığı 1970 yılında Kongo’da çiçek hastalığıyla uğraş sırasında ortaya çıktı” dedi ve şunları söyledi.

YÜZDE 85 BAĞIŞIKLI VAR

– Çok yakın temas ile geçiyor. Soğuk algınlığı, grip üzere teneffüs yolu belirtileriyle ortaya çıkıyor. Ateş, baş ve kas ağrısı, halsizlik oluşuyor. Lenf bezlerinde şişme görülüyor. Üç hafta içinde tedaviye gereksinim olmadan resen düzgünleşiyor, bağışıklığı azalmış şahıslar ve küçük çocuklarda ise ölümcül olabiliyor. Çocukluğunda çiçek aşısı olan 50 yaş üzeri bireylerde yüzde 85 bağışıklık var.

HADİSELER ORTAYA ÇIKMAYA BAŞLADI

– Beden sıvılarının temasıyla, bunun içinde alışılmış damlacık enfeksiyonu, teneffüsle, öksürükle, hapşırıkla çıkan damlacıklar burada etken olabilir. Ancak en sık görülen cildin temasıyla bulaşabiliyor. Şu anda bize bildirilen İngiltere, İspanya ve Portekiz’de hadiselerin kümelendiğini görüyoruz. Öteki ülkelere de tam birbirleriyle ilgisi bilinmese de olaylar ortaya çıkmaya başladı.

YÜZDE 85 KORUYOR

– Maymun çiçeği virüsünün bir aşısı var. Lakin şimdiye kadar bu türlü çok az ortaya çıktığı için bu aşı stoklarda çok az ölçüde bulunuyor. Türkiye’de olduğunu da zannetmiyorum. Şayet bu yayılacak olursa süratle bu aşının üretimi ve çarçabuk uygulanması mümkün olacak. Yaşı 50’nin üzerinde olanlar malum küçükken çiçek aşısı olmuşlardı. Bu aşın yüzde 85 oranında koruyor. O bakımdan ileri yaştakiler biraz daha korunmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.