Dört büyüklerin toplam ziyanı

Türk futbolunda “dört büyükler” olarak isimlendirilen Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor’un geçtiğimiz sezonki ziyanları aşikâr oldu.

Dört kulüp tarafından Kamuoyu Aydınlatma Platformuna (KAP) yapılan bildirimlere nazaran, en fazla ziyan açıklayan kulüp, 716,8 milyon lirayla Beşiktaş oldu.

Siyah-beyazlı kulübü 377,5 milyon liralık ziyanla Galatasaray takip ediyor. Trabzonspor geçtiğimiz dönemi şampiyon tamamlasa da 335,2 milyon liralık ziyan açıkladı. Fenerbahçe’nin ziyan hanesinde ise 295,4 milyon lira bulunuyor.

Derneklerin şirketlere borçları

Söz konusu dört kulüp/şirket, mali tablolarında yıllık gelir hanelerine kendi iştiraklerinden (Dernek ya da bağlı şirketler) çeşitli ölçülerde faiz geliri kaydetse de bağımsız denetçi raporlarında, bu gelirin tahsil edilmediği ve tahsile dair kanaat oluşmadığı belirtiliyor. Şirketlerin, kendi iştiraklerine tahakkuk ettirdikleri faiz ölçüleri şöyle:

Fenerbahçe, kulüp derneğine 540,1 milyon lira

Galatasaray, kulüp derneğine 381,4 milyon lira

Beşiktaş, kulüp derneğine 309,1 milyon lira

Trabzonspor, Futbol AŞ’ye 203,1 milyon lira

Bu datalar ışığında Beşiktaş’ın 1 milyar 25 milyon lira, Fenerbahçe’nin 838,5 milyon lira, Galatasaray’ın 758,9 milyon lira, Trabzonspor’un da 538,3 milyon liralık dönemsel ziyanı ortaya çıkıyor.

En borçlu kulüp Fenerbahçe

Dört kulübün dernek hesabı/borcu hariç borsaya açık şirketlerinin toplam borcu 16,27 milyar liraya ulaştı.

En borçlu kulüp 4,91 milyar lirayla Fenerbahçe olurken, Beşiktaş 4,78 milyar lirayla ikinci sırada bulunuyor. Galatasaray’ın borç hanesinde 4,18 milyar lira, Trabzonspor’un yükümlülüğündeyse 2,4 milyar lira mevcut.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.