Dermatologların Sağlıklı Bir Cilt İçin Kesinlikle Yemekten Kaçındığı Oldukça Sevilen 6 Yiyecek

Sağlıklı bir cilde sahip olmak ve etrafta makyaj olmadan dolaşmak hepimizin hayali. Pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı engelleyen şey ise yediğiniz yemekler olabilir. Sizin için dermatologların yemekten kesinlikle kaçındığı yiyecekleri sıraladık.

Kaynak: https://www.huffpost.com/entry/worst-…

Konu cilt sağlığı olunca ortada dolaşan çok fazla gerçek dışı bilgi var. Bunların en büyük örneği ise çikolatanın sivilceye sebep olduğu.

Bu söylentilerin bir kısmı doğru olsa da gerçeklek dışı da birçok bilgi bulunuyor. Bugün sizler için sağlıklı bir cilt için diyetislerin yemekten uzak durduğu yiyecekleri sıralayacağız.

Herkes için işe yarayacak bir tarif olmadığını aklınızda tutun. Bu listedekiler dermatologların kendi hayatlarında uyguladıkları uygulamalardır.

Eğer cilt sorunları ile başa çıkamıyorsunuz en kısa sürede bir diyetisyene ve dermatoloğa başvurmanız en iyisi olacaktır.

1. Dermatologların en çok uzak durduğu yiyecekler süt ürünleri.

Süt, ciltteki yağ üretimi arttırarak sivilcelenmeye sebep olan bir androjen içerirken, peynir yüksek yağ oranları ile vücutta ve ciltte iltihaplanmaya sebep olur. Tamamiyle yemekten çekinmek yerine tükettiğiniz miktarı kısıtlamanız daha iyi olacaktır.

2. Hepimizin tahmin edeceği gibi kızarmış ürünler de cilt sağlığı için zararlı!

Yağlı ve kızarmış yiyecekleri tüketmek cildiniz ve vücudunuzda enflamasyona sebep olabilir. Bu enfelamasyon akne, sedef hastalığı ve egzama dahil olmak üzere birçok cilt rahatsızlığında ortak bir faktördür.

3. Kola, gazoz gibi gazlı ve sodalı içecekler sadece cildiniz için değil sağlığınız için de tehlikeli.

İçinde yüksek miktar şeker içeren bu içecekler de enflamasyona sebep olur. Ayrıca içindeki şeker kolajen ve elastin liflerine zarar vererek cildinize olan hasarı arttırır. 

Ayrıca kafein içeren gazlı içeceklerin dehidrasyona sebep olarak cildinizin kurumasına ve daha sağlıksız bir görüntü almasına sebep olur.

4. Makarna, ekmek gibi rafine edilmiş karbonhidratlar da cilt sağlığı için uzak durulması gereken yiyecekler.

Konuştuğunuz bütün diyetisyenler ve dermatoglar işlenmiş karbonhidratlardan uzak durmaya çalıştıklarını söyleceketir. Bunun sebebi ise bu yiyeceklerin yüksek glisemik indeksine sahip olmasıdır. Bu tarz yiyecekler vücutta hızla parçalanır ve kan şekerinizin yükselmesine sebep olur. Bu da enflamasyona sebep olarak sağlık ve cilt sorunlarına sebep olur.

5. İşlenmiş et ürünleri de dermatologların uzak durduğu yiyecekler listesinde yer alıyor.

kalp hastalığı, Tip 2 diyabet ve birkaç farklı kansere sebep olan işlenmiş etlerin cilt sağlığınıza da zararlı olması eminiz sizi şaşırtmamıştır. Listemizdeki diğer yiyecekler gibi enflamasyona ve şişmeye sebep olan bu yiyeceklerden cilt sağlığı için uzak durulması gerekiyor.

6. Turşu benzeri fermente edilmiş besinler de bazı insanlar için kötü etkiye sahip olabilir.

Kimchi ve kombucha, turunçgiller ve hatta patlıcan ve ıspanak gibi fermente yiyeceklerin tümü besin açısından zengin yiyeceklerdir. Bu besinler aynı zamanda alerjik bir reaksiyon gösterildiğinde ortaya çıkan histaminler açısından da zengindir. Bu da özellikle egzema, sedef hastalığı ve akne sorunları olan insanlar için tetikleyici bir etkiye sahip olabilir.

Listemizdeki bütün bu yiyeceklerin tamamiyle tüketimini kesmenizin zararlı olabileceğini unutmayın.

Burada bahsettiğimiz yiyeceklerin kendi cildiniz üzerindeki etkilerini gözlemleyerek bu sonuçlara göre tükettiğiniz miktarı sınırlamanız en iyisi olacaktır. Ayrıca bu tavsiyelerin hiçbirinin dermatolog ve diyetisyenler tarafından verilen tavsiyelerin yerini tutamayacağını unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir